Hilas Otel

Çelik İnşaat

Şans mı, tesadüf mü, plan mı?

Sayın Bahçeli’nin sürekli dile getirdiği gibi, Türkiye’nin beka sorunu var mı sahiden?

İstikbalimiz, dış güçlerin (!) hain emelleri ve tehlikeli planlarıyla yok edilmek mi isteniyor gerçekten de?

Ya da yarı aydın, aydın ve entelektüel birikimi olanların ve onların sözlerine itibar edenlerin dile getirdiği gibi, memleketin iktidar değil, muhalefet sorunu mu var cidden?

Size, ABD’nin başkanlık koltuğunda dört dönem oturmayı başarmış, kısa siyasal tarihlerinin belki de en şahsiyetli simalarından biri olan Franklin Delano Roosevelt’in sözüyle cevap vereyim en iyisi:

“Politikada hiçbir şey kazayla olmaz. Olmuşsa, öyle planlanmıştır…”

İşte bu söz, kafamızın içinde politikaya dair dönüp dolaşan bütün sorulara cevap veriyor esasında.

Franklin’in eşinin ve kendisinin aynı zamanda amcazadesi olan Nobel barış ödüllü Theodore Roosevelt ise şöyle diyor:

“Tüm politikacılar aynıdır, tek farkları suratlarıyla boylarıdır..!”

Bu söz de etraftaki politikacılara bir kez daha bakmamıza ve aralarında pek fark olmadığını görmemize sebep oluyor aslında…

XXX

Bendeniz de birçoğunuz gibi, memleketimizde iktidardan ziyade muhalefet sorunu olduğunu düşünenlerdenim.

Tayyip Bey hemen her konuşmasında, neredeyse 70 yıldır iktidar yüzü görmemiş CHP’ye veryansın ediyor. Sizin zamanınızda şöyleydi, bizim zamanımızda böyle oldu diyor ve Eyy Bay Kemal diyerek, karşısında olmayan muhalefete ayar veriyor.

Ama bakın, artık sloganlaşmış olan Bay Kemal sözü sayesinde 17 yıldır iktidar koltuğunu kimselere bırakmıyor. Yani adam, doğru yolda ilerliyor. Öyle ki, bir başka muhalefet partisi olan MHP ve onun liderini de allem etti, kallem etti ama yanına çekmeyi başardı.

Karşısına aldığı CHP ise, lideri sayesinde iktidara gelmeyi rüyasında bile göremiyor!

Her seçimde, bir öncekinden daha az oy alan, 9 seçimdir üst üste mağlubiyet yaşayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu partisini sürekli muhalefet koltuğunda oturtarak memlekete hizmet mi etmiş oluyor?

Hadi o birtakım akıl dışı mazeretlerle kendini kandırıyor, partisinin mensuplarını ikna ediyor diyelim, eğer partisi onu bu koltukta neden hala oturtuyor sorusunun cevabını arıyorsanız, bir önceki yazıma bakmanız yeterli olacaktır…

TDK’ya göre muhalefet kelimesine karşılık gelen anlamlar şunlarmış:

Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu, aykırılık,

Karşı görüşte, tutumda olan kimseler topluluğu.

Demokraside iktidarın dışında olan parti veya partiler.

Sizce yukarıdaki 3 maddeden hangileri Kılıçdaroğlu’nun muhalefetini temsil ediyor?

Bence hepsi…

Ancak bir sıkıntı var, o da muhalefetin bir amacı da iktidar olmaktır. Kemal Beyin ise böyle bir amacının olmadığı, aldığı yenilgilere rağmen koltuğunu bırakmıyor olmasından belli değil mi?

Belki AK Parti iktidarının işine geliyor bu durum, belki bir şans, belki de onun koltuğa yapışması bir tesadüf ama Kemal Bey kendi hırsları yüzünden sadece partisine değil, memlekete yazık ediyor, umarım bu seçimde aklı başına gelir ve kendinden sonra gelecek bir lidere koltuğunu devreder.

Yoksa aklımıza Franklin Roosevelt’in “politikada hiçbir şey kazayla olmaz, olmuşsa öyle planlanmıştır” sözünden başka bir şey gelmez!

Sağlıkla kalın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz karadoğan
Aziz karadoğan - 5 ay Önce

Mükemmel bir tespit

banner1313

banner1300