Samsun Üniversitesi'ne nasıl gidildiği ve hangi fakültelerin olduğuna ilişkin internette aramalar yapılıyor. Peki Samsun'un Canik ilçesinde yer alan Samsun Üniversite'sine nasıl gidilir ve hangi fakülteler var? İşte bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık...

Samsun Üniversitesi, 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında 7141 sayılı kanunun MADDE 7’ de belirtilen 2809 sayılı Kanununa eklenen ek maddelerinin EK MADDE 185 ile Samsun’da kurulmuştur.

15-bütçe (1).jpg

Samsun Üniversitesi; Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Tıp Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ile Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinden,  Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Kavak Meslek Yüksekokulundan, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşmaktadır. Üniversitenin kurulmasının akabinde Kurucu Rektör olarak Prof. Dr. Mahmut AYDIN 10 Eylül 2018 tarihinde atanmıştır.

16-samü (2).jpg

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ'NİN MİSYONU NEDİR?

Nitelikli öğretim ve araştırma imkanları sunan, Ar-Ge ve yenilikçi faaliyetleri destekleyen, ülkemizin öncelikli alanları için katkı sağlayan, sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlara küresel bir vizyonla yaklaşan ve çözüm arayışında olan bir üniversite olmak; bu kurumsal kimliği özümsemiş, katılımcı ve eleştirel anlayışı benimseyen bireyler yetiştirmeye öncülük etmektir.

Samsun'da torbacılara geçit yok! Gözaltılar var Samsun'da torbacılara geçit yok! Gözaltılar var

30-samü (3).jpg

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ'NDE HANGİ FAKÜLTELER, YÜKSEKOKUL VE ENSTÜTİLER VAR?Lisansütü Eğitim Enstitüsü

  • Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
  • İktisadi, idari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • İslami İlimler Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Sivil Havacılık Yüksekokulu,
  • Kavak Meslek Yüksekokulu
  • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu     

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ'NE NASIL GİDİLİR?

Samsun Üniversitesine nasıl gidilir? Canik’in Gürgenyatak Mahallesinde yer alan Samsun Üniversitesine minibüs ve otobüslerden gidenilirsiniz. Minibüsler Yabancılar Pazarı'na yakın noktadaki minibüs duraklarından gidebilirsiniz. Ücreti ise 5,25 liradır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN