banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Vahim tablo! "Samsun'daki hastanelerde yer kalmadı!"

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, hastanelerin doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını söyledi

SAMSUN HABER 17.11.2020, 11:20 17.11.2020, 12:12
2868
Vahim tablo! "Samsun'daki hastanelerde yer kalmadı!"
banner1375

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, hastanelerin doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını söyledi

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çekerek hastanelerde hem acil acil servislerin hem de yoğun bakımların dolu olduğunu ifade etti. 

ARTIŞ KORKUTUCU

Samsun'da bir ayda yaşanan artışın korkutucu olduğunu belirten Çakmak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Maske, mesafe ve hijyen kuralının en az birine uyulmaması bu süreci getirdi. Son bir ayda yaşanan artış düşündürücü. Vatandaşlarımızı bir kez daha uyarıyorum. Aciller dolu, servisler dolu, yoğun bakım dolu. Herkes durumun ciddiyetini anlamalı, ona göre hareket etmeli" şeklinde konuştu.

KURALLARI ÖNEMSEYİN

Geçtiğimiz günlerde Samsun Meyda Grubu'na açıklamalarda bulunan Başkan Çakmak, hastanelerde doluluk oranının yüzde yüze ulaştığını belirterek şunları söylemişti: "Samsun'daki hastanelerde doluluk oranı yüzde yüz, yer yok. Şu anda, ilk zamanlarda yaşanan pik durumumuzun çok daha üstündeyiz. En azından o dönemde kontrollü bir hayat vardı. Yakınlarımızı kaybetmek istemiyorsak, kuralları önemsememiz gerekiyor." 

Dilber BAHADIR 

16 KASIM KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. 16 Kasım'da açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 3316 yeni hasta tespit edildi, vefat sayısı ise 94 olarak gerçekleşti.

Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 601'e, toplam hasta sayısı ise 417 bin 954'e yükseldi. Bugünkü ölüm sayısı, 27 Nisan'daki 95'e yaklaştı

GÜNLÜK İYİLEŞEN HASTA SAYISI 2712 OLDU

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 2712 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 356 bin 375'e yükseldi. Toplam test sayısı 16 milyon 307 bin 986, ağır hasta sayısı ise 3610 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,8 oldu.

BAKAN KOCA AĞIR HASTA SAYISINA DİKKAT ÇEKTİ

Bugün tespit edilen 3.316 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 3.610'a yükseldi. Tedbirlere uymak, birlikte hareket etmek bu mücadelenin en önemli silahıdır. Tedbirlere uyma sorumluluğu hepimize ait. Tedbirlere birlikte uyarak mücadeleye güç verin.

SOMUT TEDBİRLER MASADA

Bilim kurulu sonrası yazılı açıklama yapıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yazılı açıklaması;

"Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı.

Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.

Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.

Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir."

Yorumlar (4)
Bozok 7 gün önce
Artması normal hic kimse kural tanımıyor sokaklar eskisi gibi saglık bakanı ben olsam Allah sizi ıslah etsin ne haliniz varsa görün der. Irakırım.
KEREM BURAK DÜZKÖYLÜ 6 gün önce
SAMSUNDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ACİL OLARAK UYGULANMALIDIR.
Ae 4 gün önce
Bakanımız çırpınıp ama insanlarımız hala dikkatsiz hiç ugrasmasin
Seyhan 3 gün önce
Samsuna hakti zaten hicbir tedbir yoktu olacaginida zannetmiyorum pilislerde görmezden geliyodu iyi günlerimiz