Merhaba kıymetli okuyucularım; Öncelikle Ailece geçmiş kurban bayramınızı tebrik ederim.

Seçim sonrası Belediye tarafından ATAKUM Deniz evlerinden üniversiteye kadar olan sahil bölümünde, araç bisiklet ve yaya yol çalışmalarındaki bozuk alanların tekrar elden geçirilmesi nedeniyle;

ATAKUM sahilinde yaşayan ve oraya hem piknik hem de denize gelen aileleri çok mutlu ettiğini belirtmek isterim. 

Bu duyarlı belediyecilik adına yapılan ve de yapılması gereken çalışmalar için Başta Belediye başkanımız ve ilgili birimlerde emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Ancak tamamlanması gereken eksikliklerin de var olduğunu bildirmek ve acilen bu belirtilenlerin tamamlanması için yaz sezonu adına önem arz etmektedir. 

Evet; Sabahları kalkıp denize girmek istediğimde sahil bandındaki kumsal ve yeşil alanlar ile çocuk parklarına atılmış sigara izmaritleri, kuruyemiş kabukları o güzelim yeşil alanlarda pet şişeler, bebek bezleri, kıyafetler, tıbbi atıklar ve içki şişeleri gibi insan atıkları karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Çevreye duyarlılık çok önemli gittikçe daha fazla duyarlılığın artması gerekiyor. 

BELEDİYEDEN TOPLUMUN ACİL BEKLENTİLERİ
Hafta içi ve hafta sonu zabıta ekiplerini Sahil Bölgelerinde kontrol maksadıyla bulunmaları bence çok önemli. Zabıta birimlerinin yoğun olan bölgelerde El megafonu ile çevre temizliği ve çöplerin çöp kutularına atılmasının belirtilmesi.

Ayrıca; kumsallara ACİLEN BANA ÇÖP ATIN sloganlı 50 şer metre aralıklarla ÇÖP TENEKELERİNİN VEYA VARİLLERİNİN denize yakın bölgelere sabitlenerek konulması. Denize girmek için sahilden kumsala merdiven olmayan yerlere merdivenli basamakların konulması. Toplum olarak medeniyet konusunda çok yol almamız gerekiyor. Neden mi; Allah aşkına oturduğunuz banklar ve çevresine bıraktığınız atıkları lütfen evinize bırakın. Oturmasını ve yemesini ve içmesini bilmiyorsanız buralara gelmeyin. Evinizi pisletin.


Buradan belirtmek isterim ki sahil bölgesinde çalışan temizlik görevlileri inanın onlar olmazsalar sahil ve kumsala adım atılamaz. Temizlik personel yeterlimi derseniz? Kesinlikle hayır. Bu yoğun dönemde elbette takviye personel gerekli özellikle hafta sonlarında tuvalet, duş  ve soyunma kabin bölümlerinde.İnsan eliyle kirliliğin her ayrıntısının göze çarptığı sahil şeridinde, dalgalar, içecek şişelerine, yiyecek poşetlerine ve kumsaldaki su şişelerine vuruyor.
Poşetler dalgaların etkisiyle denize sürüklenerek deniz canlılarına zarar veriyor. 
Sonuç olarak; Çöplerin arasında sahil keyfi yapmaya çalışan vatandaşlar, Çevreye duyarlı olmak çok mu çok önemli gittikçe daha fazla duyarlılığınızın artması için önce aile içi sonra okul gerekiyor. 

İnsanın ilim ve edebi, en büyük varlığıdır. Eskimez, çürümez, kaybolmaz.( Mevlana)   
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN)
Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim... 
Hoşça kalın...

KAZIM İLHAN
SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI