banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

03.01.2019, 08:47 61

Kültürel Mirasın Gençlere Aktarılmasında İzlenecek Yol

Kültürel miras dediğimiz ve bizi biz yapan, bizi değerli kılan ve bir tarih boyunca bizi ayakta tutan, özellikle de manevi değerlerimizi kapsayan kültürümüzün gençler üzerinden gelecek kuşaklara aktarılmasında şöyle bir yol haritası önerebiliriz:

1.Ülkemiz, geçmişten bugüne farklı etnik grupların hoşgörü ve barış ortamında bir arada yaşadığı bir ülkedir. Bu gerçekten hareketle, gençler arasında kardeşlik ruhunun tesisine katkı sağlayacak akademik çalışma ve yayınların artırılması, bu husustaki eksikliklerin giderilmesi, sivil inisiyatifin de bu çalışmalara desteğinin sağlanması gerekliliktir.

2.Toplumumuzun yaklaşık % 10’unu oluşturan görme, işitme, zihinsel vb. engelli vatandaşlarımızın, toplumumuzun aslî unsuru olduğu gerçeğini esas alarak, gençlere yönelik yayın faaliyetlerinde engelli gençlerimizi de kapsayacak şekilde imkânların oluşturulması, öncelikli sorunlarımızdan biridir. Bu bağlamda özellikle engelli gençlere yönelik süreli ve süresiz yayınların nicelik ve nitelik itibarıyla artırılması bir zorunluluktur.

3.Gençlere yönelik yayınların sesli, görüntülü, basılı yayın organlarında yer alış biçiminin muhteva açısından bazı sorunlar içerdiği aşikârdır. Genç hedef kitlesi için tasarlanan sesli, görüntülü ve basılı yayınlar, kapsam ve dil açısından gençleri ve kültürel değerlerimizi merkeze alan bir muhteva ile hazırlanmalıdır.

4.Gençliğimizin kültürel mirasımızdan haberdar olabilmesi için klâsikleşmiş eserlerin günümüze aktarılmasını sağlamak amacıyla yapılacak yayın ve tercüme faaliyetleri önem arz etmektedir. Bu bağlamda, yapılacak çalışmaları bir vizyon eşliğinde koordinete etmek amacıyla ilgili bakanlık bünyesinde bir kurum oluşturulmalıdır.

5.Gerek ulusal gerekse yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının gençleri bilinçlendirme hususunda üstlenmiş oldukları rol âşikardır. Ancak bu kuruluşların daha nitelikli hizmet sunabilmeleri için alan uzmanlarından daha fazla istifade etmeleri zorunluluk arz etmektedir. Gençliğin medyadan daha nitelikli istifadesini sağlayabilmek amacıyla, ilgili kurumların yayın politikalarında bu uzmanlardan istifade etmeleri sağlanmalıdır.

6.Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza; Balkanlar, Kafkaslar ve Türk dünyasındaki genç soydaş ve dindaşlarımıza millî kimliklerini korumalarına katkı sağlamak amacıyla basılı, sesli ve görüntülü yayınlarla eğitim ve kültür hizmeti sunmak son derece önemlidir.

7.Yeryüzünde adaleti, hakkaniyeti, vicdanı ve merhameti hâkim kılacak bir düşünce ufku için gençlerin manevi anlamda da en doğru bilgilere ulaşması sağlanmalı İlahiyat Fakülteleri bünyesinde de toplumun tamamını kucaklayacak şekilde gençlere yönelik projelerin geliştirilmesi sağlanmalıdır.

8.Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, üniversiteler ve belediyeler işbirliğiyle ulusal ve yerel düzeyde gençlere yönelik “Gençlik Kütüphanesi” projeleri oluşturulmalı, bununla birlikte internet ortamında da kapsamlı “Gençlik Yayınları Sitesi” hazırlanmalı gençlere okuma ve kitap sevgisi farklı etkinliklerle kazandırılmalıdır.

9.Gençlik ve Kültürel Mirasımız temalı kongreler -ilgili diğer kurumlarla ortak bir şekilde-, en az iki yılda bir olacak şekilde, tek bir tema üzerine odaklanarak gerçekleştirilmeli ve yapılacak bu kongreler resmi anlamda da ilgili kurumlara tavsiye niteliğinde karar alabilecek duruma getirilmelidir.

Yorumlar (1)
Mehmet BOZKURT 2 yıl önce
Bu önemli maddelere devlet büyüklerinin kayıtsız kalmaması gerekmektedir. Bu önerileri yaparak burada halkın dili olduğunuz görülmektedir. Allah sizler gibi saygı değer hocalarımızın sayısını artırır inşAllah.
banner1474
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02