banner1160

Ders zili çalıyor

             DERS  ZİLİ ÇALIYOR

    2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zili pazartesi çalıyor. Yaklaşık 18 milyon okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi okula başlıyor. 2 aylık tatilin ardından 1 milyon öğretmen ders başı yapıyor.

  Hemen hemen her evde bir öğrencinin, 5 evden birinin de öğretmenle irtibatlı olduğunu düşündüğünüzde okulların açılması ile birlikte hayatın genel akışı değişir, trafikten ekonomiye birçok alanda hareketlilik başlar.

   Okullarımız, öğretmenlerimiz eğitim sistemimiz yeni döneme hazır mı? Yaz boyu tadil edilmiş binalar, seminer döneminde hazırlanmış öğretmenler ve kafası karışık eğitim sistemimizle beklentilere cevap verebilecek miyiz?

 Yeni adrese dayalı sistemin kaosu geçmedi. 4. Yerleştirme süreci sonunda da hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler, istemediği okullara gitmek zorunda kalanlar, çaresiz veliler ortaya çıktı. Bu sistem daha çok su götürür... 

 Sınavsız öğrenci alan mahalle Anadolu Liselerinin kontenjanları artırılarak sorunlar çözülmeye çalışıldı ise de bu durum daha büyük sorunları ortaya çıkardı.

‘’Meslek Lisesi, Memleket Meselesi’’ diye eğitimimizin bir misyonu, iddiası vardı. Meslek Liseleri yeni yerleştırme sistemi ile boş kaldı. Yerleşenler de maalesef en düşük diploma notuna sahip, hedefsiz öğrenciler oldu.

    Son yıllarda sayıları artırılan, fiziki şartları iyileştirilen İmam-Hatip Liseleri kontenjanları da boş kaldı.

    Eğitim sistemizin önemli kazanımı derslik başına düşen öğrenci sayıları yeniden artmaya başladı.

    Veli gözüyle bakıldığında ise bugünkü ekonomik şartlarda öğrencinin kıyafeti, servisi, kırtasiye  v.b eğitim giderleri düşündürücüdür.

 Eğitimin, insan kaynağının temel sorunu liyakat her dönemin problemi olmaya devam etmektedir. Çözülebilecek gibi de gözükmüyor.

   Tüm bu olumsuzluklara rağmen eğitimci umutlu olmak, elinden gelenin en iyisini yapmak zorundadır. Gönlümüzden geçeni değilse de, gücümüzün yettiğini başarmak zorundayız.

  Yeni eğitim ve öğretim yılının eğitimin tüm paydaşları için hayırlı uğurlu olması dileklerimizle...

  

YORUM EKLE

banner1134

banner1142

banner1127