Samsun'da 15 Nisan tarihinde başlayan avlanma yasağı 1 Eylül'de sona erecek. ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak olan balıkçılar, aylar öncesinden başladıkları teknelerin ve ağların büyük bir bölümünde hazırlıklarını tamamladı. Balıkçılar, 1 Eylül avlanma sezonu öncesi palamut ve istavrit balığının görünmediğini, hamsi de ise işaretlerin iyi olduğunu ifade ettiler.

PALAMUT AZ GÖRÜNÜYOR

Yaptıkları gözlemler sonucunda geçen sezon bol miktarda çıkan palamutun bu sezon yerini hamsini bırakacağını kaydeden balıkçılar, "Geçen sezon Samsunlular bol miktarda palamut tükketti. Palamutun bol olduğu dönemde hamsi az oluyor. Çünkü palamut hamsiyle besleniyor. Bu sezon gözlemlerimize göre palamut az görünüyor. Bu da hamsinin bol olacağına işaret ediyor" dediler. 

Samsun'da 15 yaşındaki çocuk parkta kan döktü Samsun'da 15 yaşındaki çocuk parkta kan döktü

MÜJDE BEKLİYORLAR 

Balıkçılar mazot fiyatlarına da değinerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan sezon açılışında balıkçılar için de müjde bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız tüm sektörler için müjdeler açıklıyor. Biz de balıkçılar olarak onun arkasındayız ve bizim için de müjde bekliyoruz. Balıkçı tekneleri için mazottan KDV'nin kaldırılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.