Balon balığı avcılığının desteklenmesi için yapılan çalışmada yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Balon balığının kuyruk fiyatı artırıldı. 

Ülkemizin denizlerine ait olmayan, Kızıldeniz üzerinden ülkemizin denizlerine giriş yapan ve denizlerimizdeki diğer balık türlerine karşı oldukça zararlı olan istilacı balon balığının avlanması ve kuyruğunun getirilmesi teşviği için Cumhurbaşkanı Kararı olarak Resmi Gazete'de tebliğ yayımlandı. 

KUYRUK FİYATI ARTTI

1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere belirlenen dönemde, balon balığının lagocephalus sceleratus türünün 500 bin adede kadar her bir adedi başına destek ödemesi 5 liradan 12,5 liraya çıkarıldı. Belirtilen diğer türlerin ise 1 milyon adede kadar her bir adedi başına 50 kuruş olan destek ödemesi ise 2.50 liraya çıkarıldı.

Balon balıklarının sadece kuyrukları için ödeme yapılacak. Balon balığı bütün halde karaya çıkartılırsa ödeme yapılmayacak.

BALON BALIĞI KUYRUK AVCILIĞINDAKİ ŞARTLAR

Balon balığı kuyruğu avcılığı yaparken uyulması gerekilen bazı şartlar var. Uyulması gerekilen şartlar şöyle:

81 ile 'üniversite genelgesi'! Flaş kararlar 81 ile 'üniversite genelgesi'! Flaş kararlar
  • Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak.
  • Avlanılan balon balıkları, etik kurallar çerçevesinde balığın kafasına tek seferde sertçe vurularak öldürülecek. Ölen balon balıklarının kuyruk yüzgeci koruyucu eldivenler kullanılarak kuyruk sapından yapılacak kesi ile alınacak.
  • Balon balığının kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu belirtilen noktalardan karaya çıkartılacak.
  • Balon balıkları kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.
  • Balıkçılar, avladıkları balon balıklarının kuyruklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içerisinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlü olacak.

ÖDEMELER ZİRAAT BANKASI'NDAN YAPILACAK 

Balon balığı avcılığını destekleme ödeneği, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Tarımsal Destekleme Bütçesi'nden karşılanıyor. Balon balığını avlayan ve kuruğunu teslim eden balıkçılara bakanlık, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerini yapıyor. 

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.