İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, izlenen yanlış ekonomik politikalar nedeniyle toplumda hiç kimsenin iki yakasının biraraya gelmediğini öne sürerek, hükümetin bütçe açıklarının da, Sosyal Güvenlik Kurumu açıklarının da her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyledi.

"SGK’DA AÇIK ÇOK BÜYÜDÜ"

Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuştu. 'Denk bütçe' vaadiyle yola çıkan hükümetin yıl içerisinde bütçeyi tüketerek ek bütçe yapmak zorunda kaldığına ileri süren Yaşar, “2022 yılı bütçesini 6 ayda tükettiler. Hükümet Haziran ayında 880 milyar TL’lik ek bütçe yapmak zorunda kalmıştır. Daha şimdiden 2023 yılı bütçe açığı 660 milyar TL olarak öngörülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda açık çok büyümüştür. 2002-2003 yılları arasında 4.6 milyar TL olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açığı bugün 2022 yılının ilk 7 aylık döneminde 25 milyar 667 milyon TL’ye yükselmiştir" dedi.

KAYIT DIŞI ÖNLENMELİ

Başta sığınmacılar olmak üzere ülkemizde kayıtdışı çalışanların sayısının her geçen gün artığına da değinen Yaşar şunları söyledi: “Sosyal Güvenlik Kurumu bütçeden sağlanan desteklerle ayakta kalır hale gelmiştir. 2003’ten bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu’na bütçeden 1.9 trilyon TL transfer yapılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu açıklarının kapatılması için kayıtdışı istihdamın mutlaka önlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, hükümet Sosyal Güvenlik Kurumu açıklarını kapatmak ve ekonomiye kazandırmak yerine 45 milyar doları Suriyeli sığınmacılar için harcamayı tercih etmiştir. Milletimiz bunu kabul etmez.”

 10 ili vuran depremde bilanço ağırlaşıyor! Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 894'e yükseldi     10 ili vuran depremde bilanço ağırlaşıyor! Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 894'e yükseldi  

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.