İlaca gelen son zammın ardından dar gelirli vatandaşın cebinden ödeyeceği katkı payı da artacak.  
Piyasada yaşanan kıtlığı ortadan kaldırmak için ilaç fiyatlarına yüzde 36.77 oranında zam yapıldı. Şubat 2023’te yapılması gereken kur güncellenmesi erkene çekilerek 15 Aralık’tan geçerli olmak üzere 1 Euro 10.75 liraya yükseltildi. Böylelikle bir yıl içinde ilaçta üç kez artış oldu.
Firmaların yoğun baskısı ve bulunamayan ithal ürünlerin piyasaya sürülmesi için şubat ayında kur güncellenmesinden ötürü ilaç fiyatlarına yüzde 37.5, temmuz ayında da yüzde 25 oranında zam yapılmıştı.
İlaca gelen her zam, başta emekliler olmak üzere milyonlarca dar ve sabit gelirli kitlenin ödediği katkı payı ve cebinden çıkan parayı artırıyor. Son zamla birlikte milyonlarca garibanın katkı payı da bu oranda yükselecek.  
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaç birim fiyatlarına yaptığı katkı payını indirmesiyle emeklinin cebinden çıkan para arttı. Önceden katkı payı vermediği bazı ilaçların yüzde 50’si tutarından bile fazla para ödemeye başladı emekli. Hastalara fiyat farkı çıkmayan ilaç neredeyse kalmadı. Bazı ilaçlarda SGK’nın karşıladığı tutarın daha fazlası cebinden çıkıyor.
SGK’nın kararı uyarınca bazı ilaçlara kısıtlama getirilerek en fazla bir kutu verilmeye başlandı.  
Sık sağlık hizmetine gereksinim duyan 14 milyon emekli, dul ve yetim bir yıl içinde üç kez zam gelen ilaç için yüksek tutarda katkı payı ödeyecek. Düşük aylıkla ayakta kalmaya çalışanlar nasıl versin bu parayı. 
Fiyatların artmasına karşın ilaç bulunamıyor. Kalp, kanser, diyabet, tansiyon, göz, antiyobiyotikler ve bazı ağrı kesiciler başta olmak üzere  piyasada 100 ilaçtan 25’i yok. 
Yaşları gereği ilaç kullanmak zorundaki emekli elinde reçete eczaneleri turluyor. Lakin yaşamsal önemde ilaçlara erişemiyor. Eczacıların önerdiği eş değeri kabul etmeyip hekimin yazdığını bulabilmek için arayışlarını sürdürüyor. Ulaşabilirse ne ala.   
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için çalışanlar gibi emekli de katkı payı ödüyor.
Yasa uyarınca emekliden tedavisi için edindiği ilaç bedelinin yüzde 10’u, çalışanlardan ise yüzde 20’i oranında katkı payı alınıyor. Yanı sıra her bir reçete için 3 kutu ilaca kadar 3 lira, 3 kutu üzerinde temin edilen her bir kutu ilaç için de 1 lira reçete katılım payı ödeniyor. Bu para çalışandan eczane tarafından peşin alınırken, emeklinin aylığından kesinti yapılıyor. Ayrıca emekli kamu ve özel hastanelerde ayakta tedaviye 6- 15 lira arasında katkı payı veriyor. Kesintilerin ardından emeklinin komik düşük aylığı kuşa dönüyor.
Çarşı pazarın can yakan fahiş fiyatlarına ve kabarık elektrik, doğalgaz faturalarına yetişmekte zorlanan emekli ilaca ödediği yüksek katkı payının şokunu yaşıyor. Bir yanda sağlığı ile uğraşırken diğer yanda kesintilerden ötürü aylığının azalması karşısında iyice yoksullaşıyor.
Çalışırken devlete ücretinin yüzde 12 oranında sağlık sigortası primi ödenen gariban emekliden sağlık hizmeti kesintisi uygulamasına son verilmesi sosyal devletin gereğidir. Özellikle 3.500 lira aylıkla bir ay geçinmeye çalışan emekli ilaç ve tedavide katkı payı ödemesinden muaf tutulmalı...