Türkiye’de gözde yatırım araçları arasında yer alan gram altına ilişkin çarpıcı bir detay ortaya çıktı.

Trafik sigortasında yeni dönem! Trafik sigortasında yeni dönem!

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Burak Yakın altın fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede makasın açılmasının sektör için kıyamet alameti olduğunu belirtirken “Altın fiyatlarındaki yükseliş ve kota nedeniyle Türkiye’deki altın fiyatlarının uluslararası piyasalardan da yüksek olması gerçek düşüşü göstermiyor elbette; makasın 6 bin dolar olarak sürekli yukarı çıkması sektör için artık kıyamet alametidir.” İfadelerini kullandı.

6 DOLAR DAHA PAHALI

Uluslararası piyasalar ile Türkiye arasındaki altın fiyatlarında farkın gittikçe açıldığına dikkat çeken Yakın “Altında uluslararası piyasalarla Türkiye arasındaki fark kısa süre önce klio başına 3 bin dolar idi, iç talepteki sıkışıklıktan dolayı bugün 6 bin dolara kadar yükseldi. Yani gramda 6 dolar büyük bir makas oluştu." dedi.

Yatırımcıların oluşan makas nedeniyle altını daha pahalıya aldığını belirten Yakın "Bu kadar büyük makas ihracatçılarımızın Türkiye’de üretim yaparak ihraç etmesini engelliyor. Tabi bu arada bir gram altın alan yatırımcımız da aslında 6 dolar (200 TL) pahalıya alıyor.” ifadelerini kullandı.

kamusonhaber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN