banner1518

banner1584

banner1334

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Son dakika maske takma zorunluluğu kalkıyor! Kritik süreçte flaş detay

Son dakika geçtiğimiz gün maske takma zorunluluğun kalkması için 5G Virüs – Platformunun açtığı davanın Danıştay sürecine geçilmesinin ardından aldığımız bilgilere göre Danıştay tarafından verilecek karar ile maske takma zorunluluğu kalkacağı öğrenildi.

Genel 23.01.2021, 22:18
680
Son dakika maske takma zorunluluğu kalkıyor! Kritik süreçte flaş detay

Son dakika maske takma zorunluluğu kalkıyor! Kritik süreçte flaş detay 5G Virüs – Platformu sözcüsü Muammer KARABULUT tarafından Antalya'da açılan davanın Danıştay sürecine geçilmesi ardından açıklanan bilgilere göre maskelerin insan sağlığında oluşturduğu zararlardan dolayı maske takma zorunluluğun kaldırılacağı bilgisine ulaşıldı.

MASKENİN ZARARLARI NELER?

Doç.Dr. Bilgehan Bilge tarafından, "Maskenin ölümcül risklerinden nasıl korunabiliriz? sorusuna karşı verdiği cevap şöyle:

1) Mümkünse hiç takmayın.

2) Üretim malzemesi, muhteviyatı kutusu üzerinde yazılı, tescilli , prospektüsü olan maske alın.

3) İki saatten fazla takmayın,

4) Maskeli iken hızlı yürümeyin, koşmayın, ağır ve efor gerektiren işle yapmayın.

5) Maskenize ipleri dışında dokunmayın, dokunduysanız ellerinizi bol sabunlu ılık su ile yıkayın.

6) İki saatten fazla kullandığınız maskeyi yok edin. Cebinizde, çantanızda taşımayın.

7) Maske takılı iken cep telefonunuz ile konuşmayın. Kulaklık kullanın.

8) Evinizde göstermelik, pamuk, ipek gibi kumaşlardan tül inceliğinde maskeler yapın. Veya ince tülbentlerinizi maske gibi takın.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Maske takma zorunluluğu olmasına rağmen bazı hastaların alacağı raporlar sayesinde maske takma zorunluluğundan muaf olabileceği öğrenildi.

Tüm bu tedbirlere rağmen nefes almakta zorlanıyorsanız, tansiyonunuz yükseliyorsa, bilinç bulanıklığı yaşıyorsanız, burun ve genziniz yanıyorsa, kalp ritminiz yükseliyorsa mutlaka doktorunuza müracaat edin. “Maske kullanamaz” şeklinde bir rapor veya yazı almanız gerektiği bildirildi.

Yorumlar (1)
avkat,41 1 ay önce
Helal olsun Yüksek yargıya (danıştaya) ve davayı açan arkadaşlara zaten bir çok dış ülkede zorunlu degil isteyen takıyor ayrıca zararlarına dair pek çokta RAPOR var. Umarım en kısa süre bu illet zorunluluktan kurtuluruz halkta bıktı poliste bıktı yeminle bu saçmalıkla ugraşmaktan zaten.