Son dakika haberi: EYT düzenlemesiyle alakalı kararın açıklanmasının ardından SGK önündeki uzun kuyruklar 2. mesai gününde de sürdü. 1 Ocak 2023 itibarıyla borçlanma tutarında asgari ücret zam oranı olan yüzde 54.6'lık bir artış yaşanacağı için vatandaşlar son günleri değerlendirmek istiyor. Öte yandan SGK'dan EYT yoğunluğu ve SGK merkezleri ile alakalı flaş bir karar geldi. Buna göre Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri cumartesi günü de hizmet verecek. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Tarih netleşti! EYT Meclis'e geliyor Tarih netleşti! EYT Meclis'e geliyor

SGK'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: CUMARTESİ GÜNÜ DE HİZMET VERECEKLER

SGK'dan yapılan açıklamada "Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerimiz ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimize yapılan borçlanma başvurularının yoğunluğu göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın borçlanma başvurularının alınması adına tüm Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerimiz ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimiz 31/12/2022 günü (Cumartesi) 09:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.

1 OCAK 2023 İTİBARIYLA ARTACAK

1 Ocak 2023 itibarıyla borçlanma tutarında asgari ücret zam oranı olan yüzde 54.6’lık bir artış yaşanacağı için son günleri değerlendirmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Peki, askerlik, doğum borçlanması için 31 Aralık’tan önce başvurmanın avantajı ne? Hizmet borçlanması dilekçesini 31 Aralık 2022 tarihine kadar verenler, bu yılki asgari ücret üzerinden, 1 Ocak 2023 tarihinden sonra dilekçe verenler ise yüzde 54.6 oranında zamlanan yeni asgari ücret üzerinden prim ödeyecekler.

76 BİN 860 LİRAYA YÜKSELECEK

18 ay askerlik borçlanmasının maliyeti yaklaşık 37 bin liradan 57 bin 600 liraya çıkacak. 720 günlük doğum borçlanmasının maliyeti ise yaklaşık 49 bin 600 liradan 76 bin 860 liraya yükselecek. Bu farkı ödemek istemeyenler bir an önce işlemlerini yaptırmak istiyor.

Prim gün sayısını öğrenmek için sabahın erken saatlerinden itibaren gelenler de var. EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olmaya hak kazandı. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ayrımı olmayacak, şartları sağlayan herkes emeklilik hakkından faydalanabilecek.

SGK’dan da açıklama gelmişti. Yasa yürürlüğe girmeden aylık bağlama işleminin yapılamayacağı duyurulmuştu. Ancak aylık bağlatmak için gelenlerin de olduğu belirtildi. Dün de o kuyrukta bunlar da vardı ama art arda açıklamalar yapıldı.

Bakan Bilgin de dün akşam bu kuyrukların oluşmasına ihtiyaç henüz yok dedi. Yani yasalaştıktan sonra başvurular kabul edilecek şeklinde bir açıklama yaptı. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvuru süreci başlayacak dedi.

Bu başvurular e-devlet sistemi üzerinden de yapılıyor. Yani vatandaşların bu merkeze gelmesi gerekmiyor.

Dün başlayan başvuru trafiğinde, uzun kuyruklar oluşmuştu. Bu sabah itibarıyla da güvenlik merkezleri kapılarının 8.30'da açtı. Başvurular tekrar alınmaya başladı. Şişli’de de uzun bir kuyruk oluştu. Öte yandan EYT düzenlemesi sonrası Küçükçekmece’de vatandaşlar ikinci gününde de sabah saatlerinden itibaren SGK önünde sıraya girdi. Yoğunluk ikinci gününde de devam ediyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.