Hilas Otel

Çelik İnşaat

Esnaf gergin

Son dönemde hem basına yansıyan hem de gözlemlediğim kadarıyla esnaf iyi günler geçirmiyor.

Çiftlikteki esnaf caddenin trafiğe açılmasını bekliyor, mecidiyedeki ayakkabıcılar pazarı FLO’ya kaptırdıklarını, kiyafetçiler pazarı LC WAIKIKI’ye kaptırdıklarını kendi ağzıları ile söylüyorlar. Ankara yolundaki ikinci el oto pazarlamacılar vatandaşın kendilerine uğramadığını, otobüs hattı olmasına karşın daha fazla bir yoğunluk beklediklerini belirtiyorlar.

Bunlar ilk etapta gözüme çarpanlar, her esnafın buna benzer sıkıntıları var ve ana hesap genelde hükümete kesiliyor, 5 sene önce işler böyle değildi deniyor. Peki, işleri iyi gidenler yok mu?

Klasik esnaf bünyesinden çıkmamız gerektiğini ne zaman anlayacağız? Toptancıdan 3 liraya aldığımız ürünü artık 5 liraya satamayacağımızı, aynı işi büyük firmalar internet siteleri vasıtasıyla 4 liraya sattığını görmemiz gerekiyor.

Klasik esnafı etkileyen 2 faktör var; Birincisi toplu satış yapan firmalar ile hem fiyat olarak hem kalite olarak klasik yöntemler ile baş edemeyeceğiz. Bim, A101, Flo, Waikiki firmaları her zaman bizden daha uyguna ve daha kaliteli satacaktır. İkincisi, artık dijital hizmetleri kullanma vaktimiz geldi de geçiyor.

Klasik esnaf, lokanta tarzı bir yer açmak istese, hemen iç mimarını tutuyor, köşe başı yeri buluyor, en pahalı aşçıyı bünyesine katıyor ve işlerin tıkır tıkır işlemesini bekliyor. Ancak artan maliyetleri, yüksek kira, yüksek inşaat maliyeti, yüksek maaşları ürünlerin üzerine yansıtması gerekiyor bu sefer vatandaş bir pideye 25 TL vermek istemiyor.

Yemek sepetinde puanı 8.5’in üzerinde olan bir yer var, epeydir de oradan sipariş veriyordum, hem fiyatı makul hem de lezzeti güzel, aynen yorumlarda yazdığı gibi. Bir hafta sonu ailemi de oraya götürmek istedim, inanın zar zor ilgili yeri buldum, ara sokakta bir yerdeydi, 150 m2 bir yerin yarısını mutfak yapmış diğer yarısına 2 kanepe atmış, kanepenin önünde çıkarmış olduğu ayakkabıları vardı ve bir bayan (muhtemelen eşi) bebeğin bezini değiştiriyordu. Bizi oturttukları masa kirliydi, elbette hemen kalktım ve bir daha oradan sipariş de vermedim. Ama demek istediğim, vatandaş işi çözmüş, dijital hizmetlerde puanını yüksek tutarak, fiyat ve kalite dengesini iyi tutarak işleri yoluna koymuş. Bir de yeri hijyenik olsaydı daha iyi olacaktı.

Klasik esnafta bu dijital hizmetlerden faydalanması gerekiyor, örneğin bayan giyimi üzerine bir yeriniz var. İnsanlar öyle herkesin giydiği şeyleri aslında giymek istemiyorlar, pişti olmayı kim ister ki? Bazı dijital hizmet sunan firmalar, sizin dükkanınıza gelen müşterilerin instagramdan oradan buradan hangi tip kıyafetlere baktığını tespit edebiliyor, vatandaşın dükkanınıza girmesi yada vitrininize bakması yeterli. Bu sefer siz de o tarz kıyafetleri dükkanınıza getirir ve onları işletmenize çekersiniz, hatta iyi bir sosyal medya danışmanı ile benzer kıyafetleri bakanların cep telefonuna reklam çalışması yapabilirsiniz.

Bunlar hayal değil, İngiltere de yıllar önce olan bir uygulamayı küçük esnaf yazımda belirtmiştim. Biraz da kendimizi yenilememiz gerekiyor. Umarım ilgili meslek gurupları bunlarla ilgili farkındalık seminerleri yapar da bizde akıllı esnaf pozisyonuna geçeriz.

YORUM EKLE