Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, "Deprem bölgesinde Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı bir sefere mahsus yem desteği, ölen hayvanın yerine yenisinin konacağı gibi uygulamaların yeterli olmadığı görülmektedir. Ziraat Mühendisleri Odası olarak, biz insanların üretime devam edip başka yerlere göç etmemesi için 5 yıllık ekonomik sosyal bütün bir paketin açıklanmasını talep ediyoruz" dedi.

GÖÇ EN CİDDİ SORUN 

Çiftçilerin bölgede gübre sorunuyla karşı karşıya olduğunu kaydeden Bayzat şunları söyledi: "Deprem bölgesinde Ziraat Mühendisleri Odasının da yer aldığı hasar tespit çalışmaları sonucunda Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı bir sefere mahsus yem desteği, ölen hayvanın yerine yenisinin konacağı gibi uygulamaların yeterli olmadığı görülmektedir. Maliyetler nedeniyle deprem bölgesinde çiftçiler yeterli miktarda gübre atamama sorunu ile karşı karşıyadır. Deprem bölgesinde öncelikle göç çok ciddi bir sorun. OHAL kararnamesiyle insanların yeni konutlarına ulaşması için Mera Kanunu, Orman Kanunu devre dışı bırakılmaktadır. Acele kamulaştırmayla çiftçinin arazisine doğrudan el koyma gündeme geldi. Yeni TOKİ konutlarının tarımsal üretim alanlarına ve su havzalarında kurulması gibi yanlış uygulamalar ile birlikte Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da üniversite arazilerinin de yapılaşmaya açılması gündemdedir." 

5 YILLIK PAKET AÇIKLANMALI

Sulama sorunun da gündemde olduğunu dile getiren Bayzat, "Barajlar ve göletlerdeki hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Yeni sezon için sulama yapılacaksa hasarının tespiti ile birlikte sulama planlamasının yapılmalıdır. Sulama planlaması yapılması önemlidir çünkü deprem bölgesinde ciddi bir kuraklık yıllardır yaşanıyor. O kuraklığın etkileri halen daha sürmeye devam etmektedir Ziraat Mühendisleri Odası olarak, biz insanların üretime devam edip başka yerlere göç etmemesi için 5 yıllık ekonomik sosyal bütün bir paketin açıklanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Bayzat'tan önlem talebi! 'Süt üreticisi zorda' Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Bayzat'tan önlem talebi! 'Süt üreticisi zorda'

BORA KARA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.