Temmuz ayı ile birlikte 6 aylık enflasyon farkının belirlenmesiyle memur maaşların zam geldi. Senede 2 defa toplu sözleşme ve enflasyon farkından doğan farkı zam olarak alan memurlar, refah payı eklenerek yapılan zamla yeni zamlı maaşlarını hesapladı. Memurlara bu ay itibarıyla seyyanen zam veriliyor. Peki zamlı memur maaşları ne zaman yatacak? Memur maaşları yattı mı? Seyyanen zam maaşa yetişecek mi? Bilgiler haberimizde…

MEMUR ZAMMI TBMM’DE YASALAŞTI 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan oylamanın ardından en düşük memur maaşının 22 bin 17 TL’ye yükselmesini, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılmasını, bazı vergi artışlarını öngören kanun teklifi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

MEMUR ZAMMI RESMİ GAZETE'DE 

Memur ve emekli maaşına zammı da içeren torba yasa teklifi TBMM’de kabul edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlanan karar ile en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’ye yükseldi. Emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldı.

Türkiye diri fay haritası: Samsun kaçıncı derece deprem bölgesinde? Evinizin altından fay geçiyor mu? Türkiye diri fay haritası: Samsun kaçıncı derece deprem bölgesinde? Evinizin altından fay geçiyor mu?

MEMURA SEYYANEN ZAM NE ZAMAN VERİLECEK 2023? ZAMLI MEMUR MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? 

Memurlar senede 2 defa toplu sözleşme ve enflasyon farkından doğan yüzde oranında zam alıyor.

Memurlar 15 Temmuz'da toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 17,55'lik zamma ek olarak seyyanen 8 bin 77 TL zamlı maaş alacak.

ZAM ORANI NE KADAR? 

Memur ve memur emeklileri temmuz ayında yüzde 10,90 enflasyon farkı, yüzde 6 da toplu sözleşme zammı alacak. Bu şekilde memur ve memur emeklileri temmuz ayında toplam yüzde 17,55 zam alacak.

Hükümetin Meclis'e sunduğu kanun teklifiyle memurlara yüzde 17,55'lik zamma ek 8 bin 77 liralık seyyanen artış yapılacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR? 

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük memur maaşını 22 bin liraya çıkaracak kanun teklifine ilişkin şunları söyledi;

"Uzun zamandır yapılan çalışmaya son şeklini verdik. Teklifi başkanlığa sunduk. 17 maddeden oluşuyor.

Teklifle tüm memurların ücretlerinde seyyanen 8077 TL'lik artış öngörüyoruz. En düşük memur maaşı temmuzda 22 bin 17 TL'ye çıkacak. Artış oranı yüzde 86'yı buluyor. Ortalama memur maaşı 25 bin 15'ye çıkacak. Temmuz artış oranı yüzde 74'e karşılık geliyor."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN