doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Yüzyılların En Uzun Ay Tutulması Geliyor!

Yüzyılların-En-Uzun-Ay-Tutulması-Geliyor!-580-yılın-en-uzun-Ay-tutulması-19-Kasım'ın-erken-saatlerinde-başlayacak-ve-birkaç-saat-sürecek.-Tutulma-Kuzey-Amerika’dan-izlenebilecek
Daha Fazla Göster

Yüzyılların En Uzun Ay Tutulması Geliyor! 580 yılın en uzun Ay tutulması 19 Kasım’ın erken saatlerinde başlayacak ve birkaç saat sürecek. Tutulma Kuzey Amerika’dan izlenebilecek

6194a8585cf3b013f81f62af Güncel

Dünya 19 Kasım`da son yüzyılın en uzun Tam Ay tutulması ve son 580 yılın en uzun Parçalı Ay tutulmasına tanık olacak.

Bir önceki en uzun kısmi tutulma 2018`de gerçekleşti ve iki saatten az sürdü. Ay`ın yüzde 97`sinin Dünya`nın gölgesinde kalacağı tutulma 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye sürecek. NASA`nın açıklamasına göre tutulma, 50 ABD eyaleti, Kanada ve Meksika`nın yanı sıra Güney Amerika, Polinezya, Avustralya ve Çin`in bazı bölgelerinden görülebilecek.

6194a8585cf3b013f81f62ad Güncel

Ay, tutulma sırasında Dünya`dan en uzak noktasında olacak, yörüngesini yavaşlatacak. Tutulma esnasında Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyebiliyor.

FEYPMf9WQAM lXq Güncel

Bu durum ise Parçalı Ay tutulması olarak isimlendiriliyor. Etkinlik gece yarısından kısa bir süre sonra başlayacak ve bir güneş tutulmasından farklı olarak, fenomeni görmek için kimsenin özel bir gözlüğe ihtiyacı olmayacak. Tutulma meydana geldiğinde, ay kırmızımsı bir renk alacak ve gerçek ayın yalnızca bir şeridi görünecek.

Ay Tutulması Ritüeli Nedir? Ay Tutulmasında Ne Yapılır? 

Ay Tutulmasi Ritueli Nedir Güncel

HABER İÇERİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir