doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Yüzlerce Aile Endişeli! Samsun’da Romanların Neşesi Kaçtı

Daha Fazla Göster

Yüzlerce Aile Endişeli! Samsun’da Romanların Neşesi Kaçtı Samsun’un 200 Evler Mahallesi’nde taksitlerini ve gecikme faizlerini ödeyemeyen vatandaşlardan 15 gün içinde anahtarların TOKİ’ye teslim edilmesi istendi

Samsun’un “Gecekondu Dönüşüm Projesi” ile 200 Evler Mahallesi’ndeki yeni binalara taşınan vatandaşların taksit ve gecikme faizlerini ödemedikleri gerekçesiyle 15 gün içinde evlerinin anahtarlarını TOKİ’ye teslim etmeleri istenmesi, yüzlerce aileyi endişeye düşürdü.

18 roman 1 Ana Manşet

‘EVİMİZİ TERK EDEMEYİZ’

200 Evler Mahallesi’nde 264 hanede ortalama bin 400 kişinin yaşadığını ve sokağa atılmak üzere olduklarını söyleyerek yetkililerden yardım isteyen mahalle muhtarı Erdoğan Destici, “264 hane ve mahallede ortalama bin 385 kişiyiz. ‘Çıkın’ diyorlar, hepimize ihtar gönderdiler ve ’15 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz evlerinizi terk edin’ diyorlar. Binin üzerinde insan sokakta kalacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan yanlış yapmayan, doğru yolda giden vatandaşlarız. Evlerimizi terk edemeyiz” dedi.

18 roman 3 scaled Ana Manşet

‘CUMHURBAŞKANIMIZA YÜRÜYECEĞİZ’

“Eğer bizi evimizden atarlarsa eylem yapacağız. Ankara’ya, Cumhurbaşkanı’mıza yürüyeceğiz” diyen Destici, “Bize o zamanın parasıyla 185 lira her ay ödemek şartıyla bir rakam çıkarttılar. Ancak vatandaş bu parayı, normal bir geliri olmadığından dolayı ödeyemedi. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 157 taksit borucumuz var. Dolayısıyla bize tahliye kararı çıktı. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan, yanlış yapmayan, doğru yolda giden vatandaşlarız. Canik Belediye Başkanımıza durumu bildirdik. Başkan Mustafa Demir ve AK Parti İl Başkanımız Ersan Aksu’ya durumu arz edeceğiz. Bize sahip çıkılmazsa yürüyüş yapmaya başlayacağız. Ankara’ya Cumhurbaşkanı’mıza yürüyeceğiz. Hükümetin bizim yanımızda olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

18 roman 1 Ana Manşet

MAHALLELİ FERYAT ETTİ

Bu arada Samsun milletvekillerine seslenen mahalle sakinlerinden Bayram Mengütekin, “Boyacılık, hurdacılık yapıyorduk o işler elimizden alındı. Kimse bize iş vermiyor. Ayrımcılık yok diyorlar ama var. Bize iş versinler, çalışıp kazanalım borcumuzu ödeyelim” diye yakındı.

18 roman 2 Ana Manşet

Evlerinden atılmak istemediklerini ve evi sadece kendisinin geçindirdiğini söyleyen Hatice Çetintaş ise, “Kağıt toplamaya gideceğiz. 15-20 lira kazanacağız. Onunla da 10 kişi bir çorba yiyeceğiz. Sırası gelir suyumuzu, sırası gelir elektriğimizi ödeyemeyiz. Bizi de böyle alıp dışarı atmasınlar” ifadelerini kullandı.

18 roman 2 Ana Manşet

Canik İlçesi’ndeki 200 Evler Mahallesi’ndeki 256 konukluk TOKİ Projesi, 2008 yılında bölgedeki gecekonduları yıkılan vatandaşlara taksitle satılmıştı.

Hakan AKGÜN-Umut Can EREN

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

18 roman 1 scaled Ana Manşet
WhatsApp Image 2021 11 17 at 15.41.23 Ana Manşet

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir