Yusuf Ziya Yılmaz: Atatürk’ün Hatıraları Samsun’da Yaşıyor

yusuf-ziya-yilmaz-meclis
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yusuf Ziya Yılmaz: Atatürk’ün Hatıraları Samsun’da Yaşıyor AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Ulu Önder Mustafa Kemal’in hatıralarının Samsun’da yaşadığını belitti

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 102. yılı kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, TBBM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak konuşma gerçekleştirdi.

GÖRMEMEK EKSİKLİK

Bandırma Gemisi’nin müze olarak hizmet verdiğini ifade eden Yılmaz, ” Gemi, şu anda Samsun’da Bandırma Müze Gemisi olarak hizmet veriyor. Kurtuluş Mücadelesinin neredeyse bütün anılarını içinde taşıyan bir müze gemi Ama Samsun halkı, Bandırma gemisinin bağlandığı, deniz kenarında karaya oturtturulduğu yerin, Atatürk’ün karaya ayak bastığı yer değil. Biz, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı, o zaman Tütün İskelesi adındaki iskeleyi Kurtuluş İskelesi adı altında iyi de bir gemi maketiyle birlikte yeniden inşa ettik. Büyük Önder ve 19 silah arkadaşının heykelleriyle birlikte güzel bir açık hava müzesi oluşturuldu. Yani Samsun’a gelip de orada onu görmemek bir eksikliktir diye düşünüyorum” dedi.

KURTULUŞ MÜCADELESİ VERİLDİ

Atatürk’ün Samsun’da 5 gün kaldığını altını çizen Yılmaz, “1919’un 25 Mayıs günü de sabah erkenden ekibiyle birlikte, taşıtla Samsun’dan Havza’ya hareket ediyor. Havza’ya hareket etmesinin sebebi, İngilizlerin işgali altında, Samsun’da çalışma güvenliği yok. Biz bu yolu Ata Yolu olarak, birtakım donatılarla donatmıştık. Havza’da da Atatürk’e ait olan bu hatıraların tümünü yaşattık. Ama bu arada adını anmadan ve onların aziz hatırasına da hitap etmeden sözümü bitirmek istemediğim 3 şahsiyet var: Bu şahsiyetler Canbulatoğlu Ekrem Bey ve oğulları Kazım, Hazım ve Nazım Beyler, torunları, benim hep arkadaşım oldular, onlardan dedelerinin hikayelerini hep dinledim. Bölgedeki Akaloğlu Hacı Yusuf Ağalar ve Çonoğlu Bayram Efendiler, bütün samimiyetimle söylüyorum Atatürk’ün güvenliğini sağlamakla kalmıyorlar sahip oldukları bazı mülkleri, vesaireleri de Atatürk’ün emrine veriyorlar. O 10 milyon nüfuslu fakir, savaş yorgunu bir millet büyük kurtuluş mücadelesi vererek, bugünkü Cumhuriyeti kuran, ülkemizin bugünkü noktaya gelmesini sağlayan, bugün 180 milyar dolar ihracatı, 800 milyar dolar gayrisafi milli hasılası olan bir ülke haline getiren, bugüne kadar bu ülkemize hizmet eden bütün çalışanlarını da, devletimizi yönetenleri de minnetle ve şükranla anıyorum” diye konuştu.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir