Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatası teslim edildi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatası teslim edildi!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, önceki gün cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı.

İnce, son 45 günde gördüklerini 45 senede görmediğini belirterek, "Sahte dekontlar, cipler, olmayan bacanaklar, olmayan görüntüler, olmayan fotoğraflar; İsrailli internet sitesinden alıyor, benim kafamı koyuyor. Bunu FETÖ'cüler yapıyor; ama ne yazık ki Türkiye'de 'muhalif olacağım' diye bunu paylaşanlar var. Böylesine iftira furyasını bu ülkede hiçbir siyasi görmedi. Benim böyle bir görüntüm yok ki, böyle bir ses kaydım yok ve özel hayat falan değil, bu iftira. Türkiye Cumhuriyeti Devleti benim itibarımı koruyamamıştır. Bir yurttaşının, bir cumhurbaşkanı adayının itibarını korumakla görevlidir devlet. Bu ülkenin savcıları, medyası, emniyeti benim itibarımı korumakla görevlidir" ifadelerini kullanmıştı.

YSK Başkanı Yener: “Muharrem İnce’ye verilen oylar geçerli olarak kabul edilecek”
daha fazla video için

YSK'DAN AÇIKLAMA

YSK Başkanı Ahmet Yener, "Oy birliği ile sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin geçerli olduğu ve bu süreçte sayın Muharrem İnce’ye verilen oyların geçerli olması sonucuna varmıştır" açıklamasını yaptı.

KAZANSA DA MAZBATA VERİLMEZ

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel:

Muharrem İnce'nin çekilmesi seçim hukuku açısından anlam ifade etmez. Bütün seçim iş ve işlemleri devam eder. Adaylıktan çekilme süresi geçti. Basılan oy pusulaları da değişmez. Yurtdışı gibi yurtiçi seçimde de aynı oy pusulası kullanılır. Seçmen isterse çekilen adaya oy verebilir. Sayın İnce’ye yurtdışında atılan oylar da geçerli sayılır. Yüzde 50+1’le İnce kazanırsa mazbata verilmez. İkinci tur seçim yapılır ve ikinci tura en çok oy alan iki adayla gidilir.

ATILAN OYLARI GEÇERLİ

YSK CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu:

Sayın İnce’nin çekilmesi yeni bir hukuki durum doğurmaz. Her işlem aynen devam edecek. Oylar geçerli olacaktır. Birleştirmeye de girecektir. Yurtdışında kullanılan oylar sayılacak. Sayın İnce’nin çekilse de oy pusulasında adı kalacağı için seçmen oy kullanacak. Yurtiçinde de oy çıkarsa sayılacak. Yani çekilme beyanı sadece siyasi sonuç doğurur, hukuki değil.

OY PUSULASI DEĞİŞMEZ

YSK İYİ Parti Temsilcisi Tolga Öztürk:

Cumhurbaşkanı adaylarından birinin seçimden çekilmesi durumunda oy pusulası değiştirilmez. Adayın aldığı oylar geçersiz sayılmaz. Çekilen adayın yüzde 50+1 alması durumunda ise 2. turda 2. aday ve 3. aday ikinci tura kalmış kabul edilir ve seçimler iki aday arasında gerçekleşir.

İNCE İLE İLGİLİ YAPILAN PAYLAŞIMLARA İLİŞKİN 17 GÖZALTI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada "Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile ilgili yapılan paylaşımlara ilişkin şantaj, tehdit, belgede sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma, özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından başlatılan soruşturmada 17 kişi gözaltına alındı, yurtdışında bulunan 4 kişi hakkında yakalama emri talep edildi" denildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.