Hilas Otel

Çelik İnşaat

Yozgat’ta Mart Ayında Yaşanan Don Olayı Ceviz Fidanlarını Kuruttu

Yozgat’ta Mart ayının son günlerinde yaşanan don olayı ceviz fidanlarını kuruttu.Yozgat’ta Mart ayının son günlerinde hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düşmesiyle yaşanan don olayı ceviz fidanlarını kuruttu. Yozgat’ın Taşpınar...

Yozgat’ta Mart Ayında Yaşanan Don Olayı Ceviz Fidanlarını Kuruttu
banner1314
Yozgat’ta Mart ayının son günlerinde yaşanan don olayı ceviz fidanlarını kuruttu.

Yozgat’ta Mart ayının son günlerinde hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düşmesiyle yaşanan don olayı ceviz fidanlarını kuruttu. Yozgat’ın Taşpınar köyü çiftçilerinden Adem Kayılı bu yıl kış mevsiminde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belerterek, “Havalar sıcak geçtiği için ağaçlar çok erken uyandı. Mart ayının sonunda yaşanan don olayı ise çiçek açmış meyveleri vururken, soğuk havaya dayanıksız olan ceviz fidanlarını ise kuruttu” dedi.

Bahçesinde 15 adet 6-7 yıllık ceviz fidanlarının bulunduğunu ifade eden Kayalı,”Kış mevsimi sıcak geçtiği ceviz ağaçları da ekenden uyandı. Ceviz diğer meyvelere göre soğuk havaya dayanıksız nazik bir ağaçtır. Dolayısıyla Mart ayının sonunda hava sıcaklığı eksi 10 dereceye kadar düştü bu da fidanları dondurdu ve kuruttu. Fidanlar diplerinden tekrar yeşerir mi bilmiyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312