ÖSYM'nin YKS sonuçlarının erişime açmasının ardından şimdi de gözler üniversite tercih kılavuzunda. Peki, YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS tercih kılavuzu yayımlandı mı? ÖSYM YKS tercih kılavuzu pdf görüntüleme!

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK 2023? 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Ersoy yaptığı açıklamada tercih işlemlerinin 1 hafta sonra başlayacağını duyurdu. YKS tercih ekranı 13 gün boyunca öğrencilerin erişimine açık kalacak. Üniversite tercihleri için öğrenciler herhangi bir ücret ödemeyecek.

YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Tercih işlemleri ÖSYM AİS üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle gerçekleştirilecek. Ayrıca ÖSYM merkezlerinden adaylar tercih yapma hakkına sahip olacak.

YKS TERCİH KILAVUZU 2023 

YKS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Yapılan açıklamada, "2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

YKS TOPLAM KONTENJANLARI 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar açıklamasında YKS için ayrılan toplam kontenjan miktarını duyurdu. Özvar açıklamasında "Kontenjan planlarımızda hem çağın gerekliliklerini hem de toplumsal ihtiyaçları bilhassa gözetiyoruz.

Bu sene örgün öğretimde önlisans programlarımız için 388 bin, lisans programlarımız için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan belirlenmiştir. Bu kontenjanların yaklaşık yüzde 21'i vakıf yükseköğretim kurumlarına ayrılmıştır. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarımızla birlikte toplamda 1 milyon 61 bin kontenjan mevcuttur.” ifadelerini kullandı.

Samsun'da parkta kanlı olay! 4 kişi saldırdılar Samsun'da parkta kanlı olay! 4 kişi saldırdılar

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.