baskaynak https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu çarsan HRS Ajans

Yılbaşı Çiçeği Olarak Biliniyor: Kokina

featured

Yılbaşı Çiçeği Olarak Biliniyor: Kokina  Yılbaşında dilek tutmak ve kokina çiçeğinin üzerindeki yaprakların 1 yıl boyunca üzerinde durmasını sağlamak rivayete göre ev sahibi olunacağına delalettir. kokinanın bakımına dair bilgiler kokina suya konur mu, bakımı nasıl olmalı haberimizde

kokina demet karmen 2 1 1280x720 1 Güncel

Yılbaşının simgelerinden, sadece aralık aylarında satışa sunulan ve ‘yılbaşı çiçeği’ olarak da bilinen kokina, her yıl yeni yıl öncesi evleri süslemeye başlıyor. Her sene aralık ayı boyunca satılan kırmızı tomurcuklu kokina, yılbaşı yaklaşınca daha çok talep görüyor. Peki, kokina bakımı nasıl olmalı, kokina suya konur mu?
Tavşanmemesi (Ruscus aculeatus) yaygın olarak bilinen adıyla Kokina, Ruscaceae familyasından 20–50 cm yükseklikte, her dem yeşil, çok yıllık, yaprak biçimindeki dalları sert ve batıcı, çalı görünüşlü bir bitkidir. Kokina yeşil yapraklar arasına “silcan” adlı kırmızı bitkinin iplerle bağlanmasıyla hazırlanıyor.

yilbasi cicegi canli kokina cicegi 1 demet 6 dal kc7783808 1 54df60ec38fa45d285a5ac736708b58e Güncel

Kök ve yaprakları Antakya Bölgesi aktarlarında idrar arttırıcı ve taş düşürücü olarak satılmaktadır. Aralık ayı ortalarından itibaren ucuna Silcan (Similax excelsa) meyveleri bağlanmış olan dalları, İstanbul çiçekçilerinde Kokina (Yunanca “kırmızı”) adı altında satılır. Güzel bir saksıya koyarak evinizin en güzel köşesinde konumlandırabilirsiniz.

6175d1a245d2a0a10418be99 Güncel

KOKİNA SULANIR MI?

Su ihtiyacı köklerinden giderilmelidir. Haftada 1 kök kısımlarını 1 gün süreyle suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. Kokinanın köklerine su vermek ancak bitkinin ömrünü uzatacaktır.

Kokinalar hem çok soğuk havalardan hem de çok sıcak ortamlardan hoşlanmazlar, bu yüzden evinizin en serin yerine konumlandırmalısınız.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.