doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Yazın Verdiğiniz Kiloları Kışın Almayın!

kisin-verdiginiz-kilolari-kisin-almayin
Daha Fazla Göster

Yazın Verdiğiniz Kiloları Kışın Almayın! Yazı fit bir vücutla geçirdikten sonra kışın kendimizi salabiliyoruz. Kış ayları gerek günlerin kısalması gerek soğuk havalar nedeniyle kilo alımına daha müsaittir. Peki kış aylarında kilo almamak için ne yapmamız lazım?

D VİTAMİNİ SEVİYELERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin neredeyse tüm kronik hastalıkların riskini artırabileceğinin yanı sıra kilo kaybetmeyi de zorlaştırdığını gösteriyor. Hem genel sağlık için hem de kilo problemleri için D vitamini seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve hekiminiz gerekli gördüğü takdirde D vitamini desteği alınması oldukça önemli.

KENDİNİZİ MEŞGUL EDİN

Hepimiz sıkıldığımızda daha çok yemek yeriz. Kendinize sıkılmak için zaman tanımayın. Sizi meşgul edecek hobiler edinin. Örgü örebilir, resim yapabilir, bulmaca çözebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

BASİT KARBONHİDRATLARDAN UZAK DURUN

Kışlar bizi mutsuz ve depresif hale getirebilir. Bu da şeker, çikolata, bisküvi, kurabiye veya hamur işleri gibi basit karbonhidratlara olan eğilimi artırabiliyor.

Bu gibi atıştırmalıkları tüketme isteği duyduğunuzda ilk olarak onların yerine sadece 1-2 bardak su için ve ardından 5-10 dakika bekleyin.

İsteğiniz hala devam ediyorsa basit karbonhidratlar yerine ceviz, fındık, badem, yer fıstığı ve kabak çekirdeği gibi sağlıklı yağlardan ve liften zengin atıştırmalıkları “porsiyonlarına dikkat ederek” tercih edebilirsiniz.

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Kışın havaların soğuması ile birlikte terle vücuttan kaybedilen suyun azalması susama hissini de azaltıyor. Ancak, su vücut için yaşamsal önem taşıyor ve vücut faaliyetlerine devam edebilmek için mevsim ne olursa olsun suya ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca susama hissi kişiye vücut susuz kaldıktan çok daha uzun bir süre sonra geliyor yani susamak vücut için aslında çok geç kalmış bir cevap. Dolayısıyla kışın da susamayı beklemeden gün içerisinde 8-10 bardak su tüketmek, metabolizmanın yavaşlamasını önlüyor ve dolayısıyla kilo alımını engellemeye de yardımcı oluyor. Skinny pantolonlarınızı kışın da giymeye devam edin.

Skinny pantolonları giymeye devam etmeniz, ikinci tabak makarnayı yemenize, bol kalorili bir içeceği içmenize ya da cips paketlerinden uzak durmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca skinny pantolonlar bot ve çizmelerle harika kombin oluşturur.

MUTLAKA HAREKET EDİN

Kış aylarında spor yapmak her zaman daha zor olmuştur. Evde de kolaylıkla spor yapabileceğiniz gibi kış aylarında yürüyüşe çıkabilir, açık havada koşabilirsiniz.

BAZI SEVDİĞİNİZ YİYECEKLERİ AZALTMALISINIZ

Kilo almamak için en sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz ancak onları azaltmalısınız. Kilonuzu kontrol altında tutmak için porsiyonları küçültün, zeytinyağı, tam buğday unu, yağsız peynir gibi alternatiflere geçin.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Kışın günlerin kısalması ara öğünlerin de yapılmamasına neden olabiliyor. Oysa ara öğünün atlanması vücudun kan şekeri dengesini bozarak akşam saatlerinde basit karbonhidrattan zengin, liften fakir beslenmeye yol açıyor. Bu da gece saatlerinde tekrar kan şekerinin düşmesine neden olup basit karbonhidrata eğilimi artırıyor ve bu kısır döngü hızlı kilo artışını beraberinde getiriyor.

Buna çözüm olarak ise öğün atlamayıp, öğünlerinizde sebze yemekleri, salatalar ve meyveler gibi liften zengin gıdalarla beslenerek kan şekeri dengesini sağlayabilir, daha uzun süre tok kalabilir ve kilo almaya karşı metabolizmanıza destek olabilirsiniz.

KIŞ İÇECEKLERİNE DİKKAT

Salep, sıcak çikolata, kremalı kahveler kışın vazgeçilmez lezzetlerinden. Ancak kalorileri çok fazla! Şekersiz çay, bitki çayları, şekersiz kahve, sütlü kahve çok daha sağlıklı seçeneklerdir.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Kahvaltının ihmal edilmesi ya da kahvaltının poğaça ve börek gibi yiyeceklerle geçiştirilmesi ilerleyen saatlerde kan şekerinin düşmesine bağlı olarak daha çok acıkma ve basit karbonhidratlı gıdalara eğilimin artmasına yol açıyor. Bu da kilo alımını oldukça hızlandırıyor. Dolayısıyla her gün sağlıklı bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir