ABD Merkaz Bankası'nın (Fed), bu yıl faiz indirimi yapacağına dair sinyaller vermesi, yatırımcıların güvenli liman arayışını tekrardan altına yönlendirdi. Ons altın fiyatları, son günlerde hızla artarken, geçtiğimiz haftalardaki ani yükselişlerin ardından beklenen kar satışları henüz gerçekleşmedi. Piyasaların nabzını tutan ekonomist İslam Memiş, altın sahiplerine yaklaşan fiyat değişikliklerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı;

"Altının ons fiyatı şu anda 2176 dolar seviyesinde bulunuyor. Bugün bir miktar toparlanma gösterdi. Geçen hafta ise 2159 dolara kadar gerilediğini görmüştük. Artık kritik direnç seviyesi 2180 dolar olarak belirlendi, çünkü aşağıda boş bir alan mevcut. 2160 doların altına gerilemelerde, 2125 doları görebiliriz bu hafta içinde. 
Dolayısıyla, doları elinde bulunduran yatırımcılar, ons altında yaşanacak bu düşüşü bir fırsat olarak görmeliler. Çünkü ben, 2125 doların altında bir düşüş sonrası 100 dolarlık bir yükseliş bekliyorum ve xauusd paritesinin 2225 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyorum. Yani, kısa vadede ons altın tarafındaki beklentimiz negatif, ancak orta ve uzun vadede pozitif yönde devam ediyor."

"O TARİHTE BÜYÜK ALIM FIRSATI BEKLİYOR"

Gram altın/TL ise resmi kurda 2300 lira seviyesinde bulunuyor, serbest piyasada ise 2417-2438 lira aralığında işlem görüyor.

Altın fiyatları ne oldu? 16 Nisan Salı çeyrek, tam, gram altın güncel fiyat listesi Altın fiyatları ne oldu? 16 Nisan Salı çeyrek, tam, gram altın güncel fiyat listesi

Geçen hafta 100 liralık bir geri çekilme yaşandığını hatırlatan Memiş, bu düşüşleri önceden belirtmiş ve yatırımcılara temkinli olmalarını önermişti. Şimdi ise düşüşlerde kademeli alım fırsatının geldiğini belirtti.

ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ? 

"Önümüzdeki 15 gün boyunca altın fiyatlarının sakin seyredeceğini düşünüyorum, panik yapmaya gerek yok. Bugün de altın fiyatlarının yine sakin bir seyir izlediğini görüyoruz. Geçen hafta gram altın 2538 lira seviyelerine kadar çıkmıştı, ancak şu anda 2438 lira seviyesinde. Yani, geçen haftaya kıyasla tam 100 liralık bir düşüş var."

Dikkatle takip edilen analizleriyle bilinen İslam Memiş, altın yatırımcılarının bu dönemde piyasaları yakından izlemelerini ve dengeli adımlar atmalarını önerdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.