Geçen yıl göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, ilk olarak seçim öncesinde piyasalar üzerindeki yasakları gevşetmişti.

Sivrisineklerin doğal düşmanı! Bu bitki mutlaka evinizde olsun Sivrisineklerin doğal düşmanı! Bu bitki mutlaka evinizde olsun

Döviz kısıtlamalarının kaldırılmasına rağmen, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talebiyle altın sahiplerine yönelik birçok sistem değişikliği yapıldı. Altın ithalatına kota getirilmesi kararı kuyumcular ve mücevherat sektörü tarafından eleştirildi.

MEHMET ŞİMŞEK: "YASAKLAR DEVAM EDECEK"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tepkilere rağmen sert açıklamalarda bulunarak, "Altına kota uygulaması getirdik. Tabii ki bazı çıkar çevreleri memnun değil... Ama kusura bakmasınlar, bir metali döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz ve sonra bu metal atıl kalacak. Bu durum ülkenin menfaatine mi? Vatandaşlarımızın tercihlerine saygılıyım, ancak kaynaklarımızı ülkemizin yararına, yatırım, üretim, istihdam ve ihracata dönüştüreceğiz" dedi ve kısıtlamalardan geri adım atılmayacağını vurguladı.

TEMMUZDA YENİ KISITLAMALAR BEKLENİYOR

Kuyumculuk sektöründen gelen bilgilere göre, mevcut yasakların geri çekilmesi bir yana, yaz aylarında altına yönelik yeni kısıtlamaların getirilmesi bekleniyor.

31 Mart sonrası dolar kurundaki yatay seyir, altın fiyatlarının ons ile uyumlu hale gelmesine neden oldu ve ilerleyen aylarda altına olan talebin artması bekleniyor. Bu nedenle yeni kısıtlamalar için hazırlıklar başladı.

Kuyumcu İslam Memiş, yaptığı açıklamada ekonomi yönetiminin yaz aylarında 22 ayar gram altın üretimini tamamen durdurmayı planladığını belirterek, bu kararın 24 ayar 1 gram altınları da etkileyebileceğini söyledi.

Şimşek yönetimi, geçen yıl göreve başladığında çeyrek ve yarım gram altın üretimini durdurmuştu. Yaz aylarında düğün sezonunun başlamasıyla birlikte gram altınlara yönelik kısıtlama kararlarının devreye girmesi bekleniyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER