doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Mehmet Özdağ’dan Fatura Yorumu: “Vatandaş Ya Bu Fiyatlara Alışacak Ya Da Sorgulayacak”

samsunda-elektrik-faturasi-yorumu-2808
Daha Fazla Göster

Mehmet Özdağ’dan Fatura Yorumu: “Vatandaş Ya Bu Fiyatlara Alışacak Ya Da Sorgulayacak” EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 1 Temmuz’da elektriğe gelen yüzde 15 zam ve yaz aylarında tüketimin artması nedeniyle faturaların kabardığını belirterek, “Vatandaş ya bu fiyatlara alışacak ya da sorgulayacak” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Elektriğe 1 Temmuz’da yüzde 15 zam geldiğini belirterek, “Normal şartlarda 28-30 gün arasında elektrik saatlerinin okunması gerekirken bu kez 38 günlük okuma yapıldı. Yaz ayında elektrik tüketimi de çok arttı. Ekim faturasının daha ağır gelmesini bekliyorum. Vatandaş bundan sonra bu rakamlara ya alışacak ya da sorgulayacak” diye konuştu.

28 elektrik Ana Manşet

DOLAR CİNSİNDEN ÖDENİYOR

Samsun’da iki aydır yüksek gelen elektrik faturaları, vatandaşı canından bezdirmesi üzerine açıklamalarda bulunan Özdağ, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) suistimali yaşandığını belirterek önümüzdeki 5 ay içinde fahiş bir fiyat artışı beklediklerini söyledi. Tüketilen elektriğin hemen hemen yüzde 23’ü YEKDEM kapsamında olduğuna işaret eden Özdağ, “YEKDEM kapsamındaki hidroelektrik, rüzgar ve güneş santrallerinde ortalama kilowatt saatine ortalama 8,5 sent para ödeniyor. Dolayısıyla dolar TL arasındaki bu makas devam ettikçe biz bu fiyat farklarını ödemek zorundayız. Çarşamba Ovası’ndaki gibi hem ovamızı yok eden, hem bizi zehirleyen biyokütle enerji santrali gibi tesislere, dolar cinsi üzerinden kilowatt saatine, 14,6 sent yani piyasa fiyatının en az iki katı para ödüyoruz. Şu anda faturalardaki enerji bedeli yaklaşık 5 cent. Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 70’inin bedeli üreticisine dolar cinsinden ödeniyor” ifadelerini kullandı.

TEİŞ ÖZELLEŞTİRİLİRSE…

Gündemde olan TEİAŞ’ın (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) özelleştirilmesiyle çok vatandaşın daha da çıkmaza girebileceğini belirten Özdağ, sözlerine şunları ekledi: “Özelleştirilmiş üretim ve dağıtım zincirinin arasında kaldık. Elimizde bir tek kamuya ait TEİAŞ kaldı. Onun özelleştirilmesi facia olur. TEİAŞ elden giderse çok daha ciddi rakamlar ödemek zorunda kalırız.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir