doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Uzaya Gidecek İlk Türk O Olacak!

Uzaya-Gidecek-İlk-Türk-O-Olacak!-Türkiye-Uzay-Ajansı-başkanı-açıkladı.-Çalışmaların-tüm-hızıyla-devam-ettiğine-vurgu-yapan-yıldırım,-Türkiye'nin-astronot-adayının-2022'de-seçileceğini-belirtti.
Daha Fazla Göster

Uzaya Gidecek İlk Türk O Olacak! Türkiye Uzay Ajansı başkanı açıkladı. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğine vurgu yapan yıldırım, Türkiye’nin astronot adayının 2022’de seçileceğini belirtti.

Türkiye’nin uzay programı tüm hızıyla devam ediyor. TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gidecek ilk Türk’ün bir bilim insanı olacağını söyledi.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 2 yıl önce kurulan Ajans’ın görevleri, çalışmaları, misyon ve hedeflerini Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) anlattı.

Milli Uzay Programı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, Türkiye’nin sonradan dahil olduğu uzay çalışmaları alanı için en önemli eksikliğin insan gücü olduğundan bahsetti.

Uzay alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu dile getiren Yıldırım, bunun için üniversitelerle çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Yıldırım, ABD’nin uzay alanında çalışan 270 bin uzmanının olduğunu ifade ederek, bu sayının Türkiye’de bini bulmadığının altını çizdi.

“PAKİSTAN, TÜRKİYE İLE UZAY LİMANI PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN İSTEKLİ”

“Uzay Limanı” projesine dikkati çeken Yıldırım, uzay limanının dünyadaki karşılığının havalimanları olduğunu, Türkiye’nin coğrafi şartlarının uzay limanı kurulması için müsait olmadığını ancak Pakistan’ın Türkiye ile uzay limanı projesini gerçekleştirmek için çok istekli olduğunu, bu konuda ilgili çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

“TÜRKSAT 5B UYDUSU SENE SONUNDA FIRLATILACAK”

Şu an Türkiye’nin 4 uydusu olduğunu ifade eden Yıldırım, TÜRKSAT 5B uydusunun sene sonunda fırlatılacağını kaydetti. Yıldırım, şunları söyledi:

“Uzayda birçok uydu var; istihbarat için, iklim için, yeraltını gözetleyen çok sayıda uydu var. Sadece haberleşme için Starlink, 12 bin uydu göndermeyi hedefliyor. Artık yakın bir zamanda yörüngede on binlerce uydu bulunacak ve bunlar her şeyi gözetleyebilecek. Uzay istasyonu dünyanın sadece 400 kilometre üzerinde dönüyor. Şu anda bir futbol sahası büyüklüğünü aştı. Orası uluslararası bir misyon. Uzay istasyonunun ekonomik ömrü doldu. Onu iptal edip ya da bir uzay oteline çevirip 7 ayrı istasyon kurulması gündemde.”

“UZAY HUKUKUNA İHTİYAÇ OLABİLİR”

Uzayda çok geniş bir sahada gittikçe genişleyen bir yelpazede çalışmalar sürdüğünü dile getiren Başkan Serdar Hüseyin Yıldırım, “Uzayda bulunan on binlerce uydunun trafiği vs. önemli. Gelecekte bu trafiğin sağlanmasında sorunlar çıkabilir ve bu sorunların çözümü için uzay hukukuna ihtiyaç olabilir. NATO uzayı da artık harekat alanı olarak deklare etti. Gelecek için bazı çalışmalar yapılıyor. Uzayda olabilecek her türlü sorunun çözümü için uzay hukukunun oluşturulması önemli.” dedi.

“2022’DE ASTRONOT SEÇİMİMİZİ YAPACAĞIZ”

Uluslararası işbirliği ile astronot misyonunu gerçekleştireceklerini kaydeden Yıldırım, ABD’den SpaceX ya da Rusya’dan soyuz ile çalışılacağını, bunun için pazarlıkların sürdüğünü ifade etti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir