doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Üretici Açıklama Bekliyor, ‘Zarar Ediyoruz’

'Üretici Açıklama Bekliyor' 'Zarar Ediyoruz'
Daha Fazla Göster

Samsun’da Üretici Açıklama Bekliyor, ‘Zarar Ediyoruz’ Havza Ziraat Odası Başkanı Çoşkun Genç ve Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, ayçiceğinde taban fiyatlarının açıklanmamasına tepki gösterdi

WhatsApp Image 2021 08 26 at 19.47.44 Ana Manşet

Havza Ziraat Odası Başkanı Çoşkun Genç ve Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, üreticin tarlasına girerek hasadına başladığı ayçiceğinde, taban fiyatların açıklanmamasına tepki gösterdi.

WhatsApp Image 2021 08 26 at 19.47.44 1 Ana Manşet

AYNI DURUM OLDU

‘Kimseden birşey istemiyoruz ama çiftçini emeğinin karşılığı, fiyatı şu densin’ diyerek fiyatların açıklanmamasını eleştiren Havza Ziraat Odası Başkanı Çoşkun Genç, “Hasada girilmiş, daha ayçiçeğinin fiyatı belirli değil. Geçen sene de aynı durum oldu. Çiftçi ayçiceğini üretmiş, tüccara götürmüş fiyatı belirli değil. Bu kadar mı zor ? Ayçiceğinin fiyatı şu demek. Bir yıl önceden çiftçiye ekeceği ürünün fiyatını verin ki, çiftçi ona göre üretsin, ekim planı yapsın. Çiftçi zor durumda. En kötü arabaya çiftçi biniyor, en kötü şartlarda çiftçi demek ki kazanamıyor. Kimseden birşey istemiyoruz ama çiftçini emeğinin karşılığı, fiyatı şu densin” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 26 at 19.47.45 Ana Manşet

ZARAR ETMESİN

En kısa zamanda fiyatların açıklanması gerektiğini belirten Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ise, “İlçemizde hasatımız başladı, fakat fiyatlar belirsiz. Çiftçi belirsizlik içerisinde, çıkartığı ürünü emanete teslim etmekte. Karadeniz Birlik, Tarım Kredi Kooperatifi ve hükümetimizden en kısa zamanda ayçiceği fiyatlarının açıklanmasını istiyoruz. Daha önceki yıllarda çiftçimiz zarar etti. Hasat zamanında ucuz elden çıkarttı. Daha sonra fiyatlar yükseldi, çiftçimiz zarar etti. Çiftçimizin bu sene de zarar etmesini istemiyoruz. En kısa zamanda fiyatların açıklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ethem Ozan ŞAHİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir