Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor

TÜVTÜRK, araçların güvenliğini ve çevreye duyarlılığını artırmayı hedefleyen yeni dönem için önemli bilgilendirme mesajları yayınladı. Türkiye genelinde 25 milyonun üzerinde araç bulunmakta olup, bu araçların belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmesi gerekmektedir.

3 YIL BOYUNCA ZORUNLULUĞU YOK

Yeni dönemde, muayene yaptırmanın zorunlu olmadığı öne çıkıyor. Ancak, muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkmasının yasak olduğu hatırlatıldı. Yeni bir otomobil satın alan sürücüler için ise ilk 3 yıl boyunca muayene zorunluluğu bulunmamaktadır.

Özellikle 2021 ve daha önceki yıllara ait araç sahiplerinin muayene sürelerinin geldiğinde TÜVTÜRK istasyonlarına başvurmaları gerektiği vurgulandı. Ancak bu durumun yol açabileceği yoğunluğu önlemek amacıyla TÜVTÜRK, çeşitli yeni adımlar atmaktadır.

Önceki yıllarda egzoz emisyon ölçüm işlemlerini farklı yetkili bayilere devreden TÜVTÜRK, bu sayede muayene süreçlerini hızlandırmış ve yoğunluğu azaltmıştı. Ayrıca, randevu sisteminde yaşanan yoğunluğa çözüm olarak Türkiye genelinde mobil istasyonların faaliyete geçirilmesi de önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Gezici istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilmekte olup, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesi ise yalnızca sabit istasyonlarda yapılabilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Traktör muayeneleri ise tüm seyyar ve sabit istasyonlarda yapılabilmektedir.

TÜVTÜRK, bu adımlarla yoğunluğu azaltma hedefi doğrultusunda yeni yılda gezici istasyon sayısını artırma planları yapmaktadır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber