TÜVTÜRK, yeni düzenlemeler çerçevesinde araç muayene sürecinde bazı unsurların denetlenmeyeceğini duyurdu. Bu değişikliklerin ardından lastiklerin artık muayene sırasında kontrol edilmeyeceğini belirtti.

Ancak, araç sahiplerinin lastiklerdeki hasarları ve yabancı maddeleri elle ve gözle kontrol etmeleri gerektiğini vurguladı. Özellikle aynı aks üzerinde aynı ebatta lastikler kullanılmasının önemini vurgulayan TÜVTÜRK, bu uygulamanın araçların seyir güvenliğini artırdığını da ifade etti.

Yeni Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte TÜVTÜRK'ün araç muayene sisteminde özelleştirme adımları atıldı. Bu adımların, araç muayene sürecini daha verimli ve pratik hale getirmeyi hedeflediği ifade edildi.

Sokak hayvanları düzenlemesine uymayan belediyelere hapis! Sokak hayvanları düzenlemesine uymayan belediyelere hapis!

Lastiklerin muayene sürecinde denetlenmemesi durumunun potansiyel tehlikeler yaratabileceğine dikkat çeken TÜVTÜRK, lastik patlamalarının seyir güvenliğini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Bu sebeple araç sahiplerinin, lastiklerdeki olası hasarları önceden tespit etmeleri ve gerekli kontrolleri yapmaları gerektiğini belirtti.

Yeni düzenlemeyle birlikte araç muayenelerinde yaz ve kış lastiği denetiminin de yapılmayacağı açıklandı. Bu değişikliğin araç sahipleri için lastik değişim zorunluluğunu ortadan kaldırarak muayene sürecini daha da kolaylaştıracağı kaydedildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: KAMU SON HABER