Resmi Gazete'de geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni Cumhurbaşkanı kararıyla, TÜVTÜRK araç muayene sisteminde özelleştirmeye gidileceği bildirildi.

Bu kararla birlikte, araç sahiplerinin düzenli olarak yaptırmak zorunda oldukları araç muayenesi kurallarında değişiklik yapıldı.
Yeni karar ile araç muayenesi sırasında lastik kontrolü yapılmayacak, önceki uygulamada lastiklerin belirli kriterlere uyması gerekmekteydi.

TÜVTÜRK, lastik kontrolünün önemini vurgulayarak, seyir halinde lastik patlamalarının kontrolü zorlaştırabileceğini ve kazalara yol açabileceğini belirtti.

Muayene sürecinde lastiklerin yüzeylerinde oluşabilecek hasarların ve yabancı maddelerin mutlaka gözle ve elle kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca, görünmeyen hasarların muayene sırasında tespit edilmesinin ve aynı aks üzerinde aynı ebatta lastik bulunmasının önemine değindi.

Lastik üreticileri, aynı ebatta fakat farklı desende lastiklerin kullanılmasının dahi lastik performansını olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor.

TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENESİNDE KUSUR LİSTESİ

Asimetrik lastiklerin dönüş yönü genellikle ok şeklinde işaretlenir ve bu lastikler belirli bir yönde takılmalıdır. Ayrıca, bazı lastikler üzerinde "inside" (iç) ve "outside" (dış) işaretlemeleri bulunur.

Lastiklerin doğru şekilde yerleştirilmesi için "inside" işaretlemesi aracın iç kısmında, "outside" işaretlemesi ise aracın dış kısmında olmalıdır. Aksi halde, aracınızın muayenesi kusurlu olarak değerlendirilebilir.

MUAYENE SİSTEMİNDE YENİ DÜZENLEME

Araç muayenesi için artık yaz ve kış lastiği denetimi yapılmayacak. Bu değişiklik, araç sahiplerinin muayeneye gitmeden önce lastik değişikliği yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak muayene sürecini kolaylaştıracak.

ALINTI: YENİÇAĞ

Devlet hastanesinde diş kaplama ücretleri ne kadar? Devlet hastanesinde diş kaplama ücretleri ne kadar?

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: YENİÇAĞ