ERİS VARYANTI TÜRKİYE'DE DE GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabında Türkiye'de görülen yeni Eris Varyantı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, hasta etme gücü düşük olan yeni varyantın, Eris varyantı Referans Labarotuarı'nda yapılan incelemede yurtdışı temaslı 9 vatandaşta tespit edildiği ancak bu durumun endişe konusu sayılmaması gerektiği belirtildi.

ERİS (EG.5) VARYANTI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron soyundan gelen EG.5.1 yani Eris varyantını Kovid-19’un mutasyona uğramış bir alt varyantı olarak tanımladı. Yani aslında bu varyant koronavirüsün sayısız varyantlarından sadece bir tanesi. Şu ana kadar 51 ülkede tespit edilen Eris varyantının yayılım hızının ise diğer varyantlara oranla daha yüksek olduğu biliniyor.

DSÖ'nün, 9 Ağustos’ta EG.5 ile ilgili yayınladığı son raporda  "gözlem altındaki varyant" olan Eris statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak güncellendi. Ayrıca raporda, varyantın yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, varyantın oluşturduğu halk sağlığı riskini "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirdi. 

ERİS VARYANTININ SEMPTOMLARI NELER?

Omicron varyantının bir türü olan Eris varyantının koronavirüs benzere semptomlara neden olduğu biliniyor. Yale Üniversitesi’nden Dr. Roberts, diğer Omicron türleri gibi, EG.5'in de üst solunum yollarını enfekte etme eğiliminde olduğunu ve burun akıntısı, boğaz ağrısı ve diğer soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olduğunu açıkladı. Ancak 65 yaş üzeri ve kronik hastalığa sahip olan bireylerde virüs daha güçlü semptomlarla kendini gösterebilir.

AŞILAR ERİS VARYANTINA KARŞI KORUR MU?

Piyasada bulunan mevcut koronavirüs aşılarının Eris varyantına karşı bir koruma sağladığına dair herhangi bir açıklama bulunmuyor. Ancak uzmanlar BioNTech'in sonbaharda piyasaya sürmeye hazırlandığı aşıların Eris alt varyantına karşı etkili olacağı ifade etti.

KAYGILAR ŞİMDİLİK YERSİZ

Eris alt varyantının Türkiye'de de görülmesi kamuoyunda endişe yarattı. DSÖ'ye göre Eris'in yayılım hızı yüksek olsa da hasta etme gücü diğer varyantlara göre çok daha düşük. Ayırca sağlık kuruluşlarına varyantın ciddi bir salgına neden olacağı yönünde herhangi bir işaret bulunmuyor.

ERİS VARYANTI NERELERDE GÖRÜLDÜ?

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre Eris (EG.5) varyantı ilk olarak Çin, Japonya ve Güney Kore'de yoğundu. Günümüzde ise Avrupa ve Kuzey Amerika'da artış gösteriyor. Fransa, İngiltere ve ABD'nin EG.5 varyantı hakkında Temmuz ayından itibaren yayılımın normal standartlarda olduğu bilgisini paylaşmış. 

KORONAVİRÜS HAYATIMIZDAN NE ZAMAN ÇIKACAK? 

4 yıla yakından gündemden düşmeyen Kovid'in ne zaman son bulacağı ise merak konusu oldu. Uzmanlar koronavirüsün mutasyon değiştirerek hayatımızda var olmaya devam edeceğini ifade ediyor. Ayrıca, 

Ayrıca, Kovid-19'un Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görülmesine ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Balık,"Toplumsal açıdan telaşlanmamızı gerektirecek bir durum yok. Virüsler sürekli mutasyonlarla yeni varyantlar yaparlar ve toplumda hastalığı enfeksiyonla devam ettirmeye çalışırlar." diye konuştu.