Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Ödeme Talebi Katman Servisinin devreye girdiğini duyurdu. Bu açıklamadan sonra bankalar, gerekli hazırlıkları tamamlayarak mobil uygulamalarına yeni butonlar ekledi.

Artık IBAN bilgilerini paylaşan herhangi bir kişi, banka üzerinden sizden ödeme talebinde bulunabilecek. Bütün bankalarda uygulanmaya başlayan sistemle birlikte para transferleri değişmiş oldu.

BÜTÜN BANKALARDA AKTİF HALE GETİRİLDİ

Mobil bankacılık kullanıcıları, artık para gönderme butonunun yanında ödeme talep etme butonunu da görebilecekler. Merkez Bankası'nın açıklaması doğrultusunda, alacaklıların borçlulardan FAST ödemesi talep etmelerini mümkün kılan FAST Ödeme Talebi Katman Servisi hayata geçirildi.

Yeni servis sayesinde, IBAN bilgisi üzerinden borçlu olduğunuz kişi sizden ödeme talep edebilecek ve ödeme işlemi alacaklı tarafından başlatılabilecek. Alacaklı tarafından ödeme talebi gönderildiğinde, ödeme yapacak kişiye bir bildirim mesajı ulaşıyor.

Bu mekanizma, ödeme yapacak kişinin bu mesajı onaylaması ile devreye giriyor. Bu yeni sistem, iki kişi arasındaki para transferlerinde, ödemenin alacaklı tarafından başlatılmasını sağlıyor.

Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var

HERKES IBAN NUMARANIZLA SİZDEN PARA TALEP EDEBİLİR

Yeni dönemle birlikte ev sahibi-kiracı ilişkileri de değişiyor. Örneğin, kira ödemenizi geciktirdiyseniz, ev sahibiniz sizden ödeme talep edebilir. Aynı şekilde, uzakta eğitim gören öğrenciler de mobil bankacılık aracılığıyla ebeveynlerinden para talep edebilecek.

Eğer borçlu olduğunuz kişiye IBAN bilgilerinizi verdiyseniz, ödeme yapmanız gerektiğine dair bir mesaj alabilirsiniz. Mobil bankacılık kullanıcıları, bankalarının FAST sistemi üzerinden bir tutar belirleyerek "Bana şu miktarda para gönder" diyerek karşı taraftan para talep edebiliyor.

Bu para talebi, bankanız aracılığıyla size mesaj olarak iletiliyor. Para gönderme talebini onayladığınızda, istenen miktar hesabınızdan çıkarak karşı tarafa gönderiliyor.

Bu nedenle, gelen mesajı onaylamadan önce talep edilen miktarın doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor. Çünkü siz bir tutar belirlemiyorsunuz ve istemeden fazla para gönderebilirsiniz.

YENİ ÖDEME SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Vatandaşların acil para ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası işbirliğiyle "Ödeme İste" adlı yeni bir uygulama devreye alındı. Bu sistemle para transferlerinin daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Yeni para transferi yönteminde (FAST/Havale), alıcı kişi gerekli bilgileri girerek göndericiden ödeme talep edebiliyor. Borçlu taraf bu talep mesajını onayladığında, istenen miktar anında alıcının hesabına otomatik olarak aktarılıyor.

Bu sistem, para transferlerinin alacaklı tarafından başlatılmasını sağlıyor. Böylece, şimdiye kadar sadece tek taraflı işleyen para transfer işlemlerine yeni bir boyut eklenmiş oluyor.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy