Yargıtay, ev sahiplerini ve kiracıları yakından ilgilendiren kritik bir karara imza attı. İki ayrı dava sürecini karara bağlayan mahkeme, kiracının IBAN üzerinden para gönderme işleminde yaptığı hatayı temel alarak evin tahliyesine hükmetti.

KİRA BEDELİNİ BANKA HESABINA ÖDEDİ

L.M. isimli bir kiracı, ödemekle yükümlü olduğu kira bedelini her ay düzenli olarak ev sahibinin banka hesabına yatırdı.

Ancak ev sahibi, yaklaşık 4 aylık sürenin ardından kiracının ödemelerinde eksiklik olduğu gerekçesiyle icra takibi başlattı.

EV SAHİBİ SÖZLEŞMENİN FESHİNİ İSTEDİ

Ehliyetlere el konulacak: Tüm sürücüleri ilgilendiren düzenleme Ehliyetlere el konulacak: Tüm sürücüleri ilgilendiren düzenleme

Kiracı L.M. de ev sahibinin başlattığı icra takibine karşı itirazda bulunsa da ev sahibi, mahkemeden kira sözleşmenin feshini ve kiracının tahliyesini talep etti.

MAHKEMENİN KARARI BELLİ OLDU

Ev sahibinin iddialarını reddeden kiracı L.M. ise kira bedelini düzenli olarak her ay ödediğini kaydetti.

Ancak kiracının IBAN üzerinden ev sahibine gönderdiği tutardan, banka tarafından 31,50 TL olan işlem ücretinin de kesildiği fark edildi.

Kiracı, bu ücretin ev sahibinin sorumluluğunda olduğunu öne sürse de karar değişmedi.

Mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılan transferlerde, para transferine konu ücret genellikle eksiksiz olarak hesaba aktarılıyor.

ATM'den yapılan transfer işlemlerinde ise söz konusu tutar, işlem ücreti mevcut paradan kesiliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber