Tüm vatandaşları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Bankalar, para çekme işlemleri konusunda yeni bir döneme adım atıyor. Bu karar, özellikle emeklileri etkileyecek gibi görünüyor.

ATM kullanımı yaygınlaşmış olmasına rağmen, banka şubelerindeki yoğunluk azalmıyor. ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar, küçük miktarlar için bile veznelerde uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Bu durumu iyileştirmek amacıyla önemli bir adım atıldı.

Para çekme ve yatırma işlemleri artık ATM'ler üzerinden daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Türkiye genelinde 49 bin 847 adet ATM bulunuyor.

Bu ATM'ler sayesinde işlemlerini kolayca yapabilen vatandaşların yanı sıra, ATM kullanmayı bilmeyen kişiler halen banka şubelerinde sıra beklemeye devam ediyor.

SINIRLANDIRMA GETİRİLDİ

Bankaların aldığı yeni karara göre, veznelerden para çekme işlemlerine sınırlama getiriliyor. Artık 20 bin TL'nin altındaki para çekme işlemleri veznelerden yapılamayacak. Belirtilen tutarın altındaki para çekme ve yatırma işlemleri zorunlu olarak ATM'ler üzerinden gerçekleştirilecek.

EMEKLİLER TEPKİLİ

Yeni duyurulan karara göre, vatandaşlar istedikleri miktarda parayı veznelerden çekip yatıramayacaklar. Banka şubelerindeki yoğunlukları azaltmayı amaçlayan bu kararla, yalnızca 20 bin TL üzerindeki işlemler veznelerden yapılabilecek.

Bayramüstü alınan bu karar, ATM kullanan birçok vatandaş için bir değişiklik yaratmazken, ATM kullanımını bilmeyenler ve özellikle emekliler tarafından tepkiyle karşılandı. ATM kullanmayı bilmeyen veya tercih etmeyen emekliler, bu yeni duruma nasıl uyum sağlayacaklarını düşünüyor.

El temasıyla bulaşıyor! Aciller tıklım tıklım doldu El temasıyla bulaşıyor! Aciller tıklım tıklım doldu

Bu yeni düzenlemeyle bankalardaki yoğunluğun azalması ve ATM kullanımının artması hedefleniyor. Emekliler ve ATM kullanmayı bilmeyen diğer vatandaşların da bu yeni sisteme uyum sağlayarak işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri bekleniyor.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: KAMU SON HABER