Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, belediyede çalışan mühendisler için yeterlilik sınavı yapılacağı açıklamasına Tüm Bel-Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız'dan tepki geldi. Yıldız, "Belediyenin yeterlilik sınavına tabi tutmak gibi bir yetkisi yoktur" dedi.

Mustafa Demir'in belediyeye ait internet televizyonunda yapmış olduğu bir açıklamada, "Ben belirli bir mühendis grubunu listeye aldım, çok sayıda bir alanda mühendisimiz var, bu mühendislere yeterlilik sınavı yapacağız, lisans çıkışını almış, gelmiş belediyeye girmiş, orada kalmış, ben bunlara mühendis olarak ücret ödüyorum, mühendisliğini yapmak zorunda, art niyet yok, niye yapmıyorsunuz diye suçlamıyorum, yeterlilik sınavı yapacağız, yeterlilik sınavında ihtiyacını belirleyeceğiz ona yeniden eğitim vereceğiz. Eğer yetişmemekte direnirse muhtemelen Türkiye’de ilk kez Devlet Memuru mühendisken, normal devlet  memurluğuna  kadrosuna geçireceğiz" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Yıldız, eleştirilerde bulunarak, Demir'in kanunen böyle bir yetkisi olmadığını dile getirdi. 

Samsun'da feci kaza! 13 araç karıştı: Çok sayıda yaralı var Samsun'da feci kaza! 13 araç karıştı: Çok sayıda yaralı var

Yıldız yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Bilindiği üzere bir kişinin mühendis olması için, üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun olması şarttır. Mühendislik lisans eğitim ve lisans diplomalarını sadece üniversiteler verir. Mühendis olan kişiler 1999 yılından beri KPSS sınavı ile kamuda istidam edilmektedir. Belediyelerde ise Belediye Kanunu’nun 49. maddesi ile de sözleşmeli mühendis olma durumları vardır. Ancak bu 2004 yılından sonra gündeme gelmiştir. Bu şekilde alınan mühendislerde kamu tarafından mutlaka sınava yada mülakata tabi tutulmuşlardır. Ve bu durum ise sözleşmelilerin kadroya geçirilmeleri kanunu ile ortadan kalkmış ve KPSS şartı getirilmiştir. Ayrıca işçi kadrosunda da çalıştırılan mühendislerde belediyenin mülakatı ile alınmışlardır."

"Başkan Mustafa Demir'in bahsettiği mühendis grubuna ya da diğerlerine bu intibak eğitimlerini ya da bilgi beceri geliştirme eğitimlerini üniversitelerin ve meslek odalarının desteği ile verebilir, bunda bir sıkıntı yoktur. Ancak bu eğitimin öncesi veya sonrasında  onları yeterlilik sınavına tabi tutmak gibi bir yetkisi yoktur" diyen Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Herşeye rağmen Büyükşehir Belediyesi yönetiminin böyle bir şey yaptığını farzedelim. Kişi bu sınava girmedi ya da girdi, idarenin istediği başarıyı gösteremedi diyelim, 657 sayılı DMK’ya göre mühendis olan bir devlet memuru, normal memur kadrosuna atanamaz. Bu Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde değil, hiç bir kamu kurumunda yapılamaz. Ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilir ve kanunsuz bir uygulama yapılırsa, haksızlığa uğrayan bu arkadaşlarımızın bağlı bulundukları sendikalar ve odaları bu olumsuz uygulamayı yargıya taşır ve bu olumsuz karar mahkemelerden geri döner. Çalışanların uğradığı hak kayıpları, maddi ve manevi zararları idareden tahsil edilir.  Devlette bu noktada zarara uğratılmış olacağından, sorumlu olan kişiler için kasten kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesi ile dava açarız ve bu zararları sorumlu olan kişilere rücu ettiririz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir ve hiç bir kimse hukuk dışına çıkamaz ve yine hiç bir kimse kanun ve yasalardan üstün değildir. Sendikalar ve odalar üyelerinin ve çalışanlarının özlük, ekonomik, hukuki ve sosyal haklarını savunmak ve korumak için kurulmuş örgütlerdir. Sayın başkanı bu düşüncesinden vazgeçmeye davet ediyoruz."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.