TŞOF Başkanı Apaydın: 'İnanıyorum, bu sorun çözülecek'

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun Canlı Haber'de Erdal Bozkurt'un hazırlayıp sunduğu Uyan Samsun programında çok önemli açıklamalarda bulundu
--------------

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu Uyan Samsun programına konuk oldu. 

BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALDI
Minibüs ve dolmuşların Samsun’a büyük bir imaj kazandırdığını belirten TŞOF Başkanı Apaydın, “Konuşan arkadaşlarımız bir gecekonducu değil. Bunlar çok büyük emekler sarf ederek buraya kadar gelmişler. Dolmuşlarını, minibüslerini, araçlarını ve plakaları alabilmek için servetler vermişler. Her biri bir esnaf. Dolayısıyla istiyorlar ki, çocuklarına götürecekleri parayı helalinden alalım, huzur ve güven içinde çalışalım, yolcumuzu da belediyenin gösterdiği duraklarda indir bindir yapalım. Ama bunu biz Samsun’da oturtamadık. Bu belki Şoförler Odası’ndan belki de dolmuşçu camiasının eksikliğidir. Fakat en büyük eksiklik belediyemizindir. Bizim dolmuşlarımız, taksilerimiz, minibüslerimiz Samsun’a bir imaj kazandırma peşindedir. Başka bir ilden gelen insanlar Fuar Caddesi’ndeki trafik keşmekeşliğini gördükleri zaman ‘Burada herhalde belediye yok’ diyecekler. Özellikle 19 Mayıs şehri, Samsun Büyükşehir Belediyesi bu konuda sınıfta kaldı” dedi.

'RAYLI SİSTEME KADAR...' 
Yusuf Ziya Yılmaz’ın, raylı sistem yapıldıktan sonra şoför esnafını ortadan kaldırmayı hedeflediğini öne süren Apaydın, “Biz belediye başkanımızın düne kadar yanındaydık. Onun emirleri bizim için kanundu. Bugün neden böyle oldu, buraya neden gelindi bunu biraz yaymak istiyorum. Minibüs ve dolmuş hatları varış yönleri, kalkış noktaları belediyenin de içinde olduğu İl Trafik Komisyonlarda belirlenmiştir. Uzun zaman bu hatlara ilave yapılmadı. Belediye bize sahip çıktı. Nereye kadar? Raylı sistem yapılana kadar. Raylı sisteme şoför esnafı karşı çıktı denildi. Biz bu yolcuyu taşıyamıyorduk zaten. Yusuf Ziya Yılmaz ‘Biz dolmuşlara dokunmayacağız. Raylı sistemin çalışması ayrı olacak. Dolmuşlara da bir düzen içerisinde çalışma hakkı vereceğiz’ demişti. Fakat ilk tepkisi dolmuşları kaldırmak oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı şehrin en emin insanıdır, şehrin babasıdır. Şoför arkadaşlarımız çalışma hayatlarının düzenleyici tedbirler alınmasını istiyorlar” diye konuştu.

'OTOBÜS ALMAK KOLAY MI?'
Fevzi Apaydın ayrıca, “Çevre Yolu yokken Atatürk Bulvarı’ndan ağır vasıtalar geçiyordu. AK Parti iktidara geldikten sonra hızla o yolu açtı. Şehirdeki ağır vasıta trafiğini kapattı ve şehirde bir nefes alma oldu. Belediye Başkanı o dönem bu minibüsleri de raylı sistemin yanında bir yere atalım dedi. Tüm minibüsleri Fuar Caddesi’ne attı. Fuar Caddesi bu kadar trafiği kaldırmıyor. Bizimle çok mücadele etti. Gelin otobüsleşin diyorlar bize. Otobüs almak ayakkabıcı dükkanından ayakkabı almak değil. Bir servet vereceksiniz. Biz de belediyemizle bir araya gelelim, çalışma koşullarını belirleyelim sonra karar verelim diyoruz. Minibüsçü lafını belediye başkanımız telaffuz etmek istemiyor. Oysaki minibüsler şehrin en kırsal noktasından şehrin merkezine yolcu taşıyorlar” dedi.

'BÜYÜKŞEHİR’E YAKIŞMIYOR'
Şoförler Odası ve Büyükşehir Belediyesi arasında bir kan uyuşmazlığı olduğunu belirten Apaydın, “Biz Suriye ve Irak’tan gelen mültecilere kucak açarken, onlara iş yerleri açarken, ticaret yapsınlar diye araç verirken bizim araçlarımızı buraya hapsetmek Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmıyor. Dolmuşların bugünkü durduğu yerin biraz doğu tarafında kocaman bir arazi var. Bütün araçlar oraya girebilir. Ama amaç bağcıyı dövmek, üzüm yemek değil. Bizi o alana tıkıyorlar. Gelen geçen de lanet ediyor, ‘Bu minibüsçülük böyle mi’ diyor. Bizi yadırgıyorlar. Bir örnek verecek olursam, Kızılay Ankara’nın merkezi. Bütün araçlar Güven Park’tan Sıhhiye Köprüsü’nün altından, Ulus’un oradan kalkıyor. Nedeni bu minibüsler, özel halk otobüsleri, belediyeler oraya girmez ise oraya herkes özel vasıtasıyla gelecek şehir kitlenecek. Belediye başkanı trafiği çözmekle de yükümlüdür. Bu trafiğin işi değildir. Samsun’da odamızla Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında bir kan uyuşmazlığı var” diye konuştu.

'AMAÇ TACİZ ETMEK'
Belediyenin raylı sistem paralelinde dolmuşçuları çalıştırmazken kendisinin 40’a yakın araç aldığını belirten Fevzi Apaydın,  “Üniversiteye ring seferleri yapıyor. Amaç bizi taciz etmek. Biz zarar etmeyiz. Para kazanamayız ama belediye zarar eder. Halkın hizmetine sunacağı parayı onların deposuna koyar. Mert Irmağı petrol aksa bugünkü arabalara yetiremez. 70 tane daha belediyenin otobüs aldığı söyleniyor. Caddelere bakıldığında yolun kenarında otobüsler dizilmiştir. Neredeyse otobüslere taksimetre takıp taksicilik yapacaklar. Bu bizim paramız. Bu parayı başka hizmette kullan, bizi revize et. Fuar Caddesi’nin geliş ve gidiş her iki tarafı park alanı olmuş. Zaten bir aracın geçeceği kadar yol var. Bu kızgınlığı ve tedirginliği nedendir bilmiyorum. Yusuf Ziya Yılmaz’ın son zamanlarda sadece bize karşı değil esnafa karşı da genel bir sıkıntısı var. Samsun’da esnaf ve sanatkarla bu kadar ters düşmenin bir manası yok. Devlet bu kadar esnaf ve sanatkarını korurken burada esnafı tekmelemek ‘Kontağı kapatırsa kapatsınlar’ demenin bir anlamı yok” dedi.

'KANIMA DOKUNUYOR'
Samsun’da büyük bir yolcu rezervi olmadığını belirten Apaydın, “Olsa zaten bu arkadaşlarımız günübirlik çalışırlar. Böyle bir şey olmadığı için yakıtlarını alamadıkları için gün aşırı çalışıyorlar. Minibüslerde dahi sabahları mal sahipleri öğleden sonra şoförler çalışıyordu. Onlarda çocuklarına para götürüyorlardı. Şimdi minibüsler bu adamları da çıkarıyorlar. Çünkü kendileri doymuyor ki. Biz doymazken belediye para mı kazanıyor? Yok, onlar da zarar ediyor. O otobüsçülerin 3-4 kişiyle gitmesi kanıma dokunuyor. Bize zarar ettiriyor, kendi de zarar ediyor. Oraya harcanacak para başka yerlerde Samsun halkına harcanabilir. Belediye başkanı Samsun’daki en büyük sorunun işsizlik olduğunu söylüyor ve ona göre önlemler alınacağını söylüyordu. Bugün ne olduysa çalışan arabaları durma noktasına getirdi. İşler iyice düştü” diye konuştu.

BÜYÜK BİR HAKARET
Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV muhabiri ve kameramanına yapılan saldırının büyük bir hakaret olduğunu belirten Apaydın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde bir gazeteciye yapılan bu hakaret bana göre çok büyük bir hakaret. Biz her zaman geleceğimiz gençlerinden bahsederiz. Basın olmazsa olmazımız deriz. Görsel ve yazlı basın elimiz, ayağımız, kolumuz, gözümüz deriz. Ama orada elimiz, ayağımız, kolumuz, gözümüz kırma noktasına gelmiş. Belediye Başkanımız bunu telafi edecek noktaya gelecektir” dedi.

Mine ŞEN

YORUM EKLE

banner910

banner826