Anayasa Mahkemesi, Karayolları Trafik Kanunu'nun 115. maddesinde yer alan hükmün Anayasa'ya aykırı olduğu kararını alarak iptal etti. 

Tokat 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin baktığı bir davada Karayolları Trafik Kanunu'nun 115. maddesinde yer alan "Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilir." hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek Yüksek Mahkemeye başvurdu. Yapılan başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Karayolları Trafik Kanunu'nun 115. maddesinde yer alan hükmün Anayasa'ya aykırı olduğu sonucuna vararak hükmü iptal etti.

Emekliler bu habere dikkat! Bankalara yüksek promosyon çağrısı: 7 bin 500 detayı... Emekliler bu habere dikkat! Bankalara yüksek promosyon çağrısı: 7 bin 500 detayı...

"CEZA ŞAHSİDİR"

Anayasa Mahkemesi kararın gerekçesi olarak, "Cezaların şahsiliğinde amaç, bir kimsenin işlemediği bir fiilden dolayı cezalandırılmamasıdır. Diğer bir ifadeyle kimsenin başka birinin icra ettiği fiil nedeniyle sorumlulukla karşılaşmamasıdır. Kural ise Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezalarının, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilmesini hükme bağlamak suretiyle aracını yabancı sürücülere vermekten başka bir fiili bulunmayan araç sahiplerinin gerçekleştirmediği ya da iştirak etmediği trafik kabahatinden sorumlu tutulmasına ve cezalandırılmasına neden olmaktadır. Bu itibarla kural ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Kural, Anayasa'nın 38. maddesine aykırıdır." ifadelerini kullandı. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.