Haziran ayı yurdun birçok bölgesinde kavurucu sıcaklarla geçti. Ancak ayın sonunda havalar beklenmedik şeklide soğuyarak kar yağışı etkili oldu. Yoğun yağışın ardından Meteoroloji ve uzmanlar uyardı.

Lapa lapa kar yağdı Haziran bitti, kar yağışı bitmedi Meteoroloji 14 il için alarm verdi

HER YER BEYAZA BÜRÜNDÜ 

Ütü tabanındaki yanıkları yok eden en basit yöntem! Ütü tabanındaki yanıkları yok eden en basit yöntem!

Rize’nin İkizdere ilçesinde 2 bin 640 rakımda bulunan Ovit Yaylası’nda yağmurun ardından kar yağmaya başladı. Öğle saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı sonrası yaylanın bir kısmı beyaza büründü.

HER YER BEYAZA BÜRÜNDÜ

Yaylada bulunan vatandaşlar kar sürprizi ile karşılaştı. Temmuz ayını beyaz örtüyle karşılayan vatandaşlar karın keyfini çıkardı.

Lapa lapa kar yağdı Haziran bitti, kar yağışı bitmedi Meteoroloji 14 il için alarm verdi

DOLU YAĞIŞI BAŞLADI

DOLU YAĞIŞI BAŞLADI 

Ardahan’da ise sağanak yağış ile birlikte dolu etkili oldu. Sağanak yağış sebebiyle bazı caddelerde su taşkını olurken, araçlar ve yayalar ise su birikintisinden geçmekte güçlük çekti.

Artvin'in Yusufeli ilçesinin yüksek kesimlerinde de dolu hayatı olumsuz etkiledi. İlçeye bağlı Yüncüler ve Yaylalar köyü başta olmak üzere yüksek rakımlı bazı yerleşim yerlerinde dolu yağdı. Bölge, yaklaşık 20 dakikalık yağışın ardından beyaza büründü. Sağanağın da bir süre etkili olduğu ilçede birçok mezra ve yayla yolunda küçük çaplı heyelanlar meydana geldi. İl Özel İdesi ekiplerince ulaşım sorunu yaşanan yollarda, iş makineleri yardımıyla çalışma başlatıl

Meteoroloji tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre; ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Ordu çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Artvin, Erzurum, Kars, Ardahan, Ordu, Giresun çevreleri ile Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: 

Yağışların, Artvin, Erzurum, Kars, Ardahan, Ordu, Giresun çevreleri ile Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YENİ SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR 

Meteoroloji tarafından 5 günlük hava tahmin raporu haritalı olarak paylaşıldı. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen de yağışlı havanın yurda giriş yapacağını söyledi. Şen şu ifadeleri kullandı: "Yarın Trakya'dan yağış giriş yapıyor. Perşembe İstanbul dahil Marmara, Ege yağmur geliyor İstanbul uzun aradan sonra Perşembe yağmur alacak. Perşembe Çanakkale Balıkesir, İzmir'de de yağmur var. Sıcaklık orta üzerinde olacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: vatan