Milyonlarca tapu sahibini yakından ilgilendiren karar çıktı. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile birlikte tapu sahipleri için önemli değişiklikler yapıldı. 15 gün süre verildi ve tapu olanlardan artık o belgeler talep edileceği açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı düğmeye bastı. Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikte, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini kayıt altına almak amacıyla oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi'nin (ÇKS) kullanımına ilişkin detayları belli oldu. Yenilikler, çiftçilerin ÇKS'ye kaydolması, denetimlerin gerçekleştirilmesi ve sistemin güncellenmesi gibi konuları kapsıyor.

İTİRAZ EDİLİRSE SONLANDIRILACAK

Yönetmelikte yapılan önemli değişikliklerden biri, taahhütname kapsamında olan arazilerin belirlenmesi. Bu araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleri veya tespit komisyonları tarafından belirlenecek.

Ancak, mirasçılar veya hissedarlar, taahhütname kapsamındaki arazilere üretim yılı içinde itiraz ederlerse, bu itirazlar dikkate alınacak ve ilgili arazilere ait kayıtlar, itiraz edilen hisse oranlarına tekabül eden alanlar için sonlandırılacak.

TAAHÜTNAME SÜRESİ BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK

Öte yandan, veraset yoluyla devralınan ve taahhütname ile başvurulan arazilere ilişkin durumda da belirli bir düzenleme yapıldı.

Eğer hissedar veya mirasçılar, bu arazilere itiraz ederlerse, bu itirazlar doğrultusunda ilgili arazilere ait kayıtlar, itiraz edilen alanlara ilişkin taahhütname süresinin sonuna kadar geçerli olacak. Yani, yapılan güncellemelerle birlikte, mirasçıların veya hissedarların arazi üzerindeki haklarına dair itirazları dikkate alınacak ve bu duruma göre ÇKS kayıtları güncellenecek.

Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var

15 GÜN SÜRE VERİLDİ

Veraset yoluyla iştirak edilen ve taahhütname ile başvurulan arazilere ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliklerle birlikte, hissedarlar veya mirasçılar tarafından yapılan itirazlar sonucunda kayıtlar, içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar geçerli olacak şekilde sonlandırılacak.

Bu süreçte, il ve ilçe müdürlükleri ile muhtarlıklarda ÇKS kayıtları, üretim yılının mart ayında 15 gün süreyle askıya çıkarılacak ancak bu süre zarfında hissedarlar veya mirasçılar haricinde yapılacak itirazlar dikkate alınmayacak.

ARTIK O BELGE İSTENECEK

Ayrıca, tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü durumunda, miras hakkının tescil edilmemiş araziler, intikali yapılmamış araziler olarak kabul edilecek.

Bu intikali yapılmamış arazilere ilişkin yapılan taahhütname başvurularına mirasçılar tarafından itiraz edilmesi durumunda, mirasçılık belgesi talep edilecektir.

Öte yandan, başvurulan arazide kendi hissesi olmayanlar için hissedarlarla yapılan kira sözleşmesi veya taahhütname talep edilirken, veraset yoluyla iştirak edilen arazilerde hisse oranlarının belirsiz olduğu durumlarda, tüm hissedarlarla yapılan kira sözleşmesi veya taahhütname istenecek.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy