Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Yeni torba yasa içeriği ve maddeleri TBMM’deki açıklamalar dahilinde yakında takip ediliyor. Söz konusu 9. Yargı Paketi'nde son viraja girildi.

Merkez Bankası'ndan bankalara yeni talimat Merkez Bankası'ndan bankalara yeni talimat

Torba yasa düzenlemesi seçim döneminin bitmesi Meclis'te çalışmaların başlamasıyla beraber gündeme geldi. Seçim öncesi konuşulan 3600 ek gösterge, taşerona kadro, Bağkur prim gün sayısı, 9. Yargı Paketi için beklentileri artırdı.

Diğer yandan Adalet Bakanlığı tarafından yeni yargı paketi için çalışmalar ise sürüyor. Torba yasa düzenlemesiyle ilgili AK Parti kanadında çalışmalar devam ediyor. Ancak düzenlemenin taslak metninin ne zaman hazırlanıp görüşülmek için Meclis Başkanlığı'na sunulacağı henüz netleşmedi. Ancak bu hafta sonuna kadar yani bayram öncesi TBMM’ye verilmesi bekleniyor.

Torba Yasa Teklifi’nde, yeni ve mevcut maddelerde değişiklik öngören çok sayıda düzenleme var. Yeni düzenlemelerde ise gayrimenkul sektörü ile ilgili önemli değişiklikler bulunuyor.

O DÜZENLEME ERTELENDİ

Konuya ilişkin detayları Ekonomim Yazarı Abdullah Tolu köşesinde yazdı. Tolu, Meclis’e gelmesi beklenen torba yasa içerisindeki gayrimenkul ile ilgili yapılacak düzenlemelerin gayrimenkullerin vergilendirilmesinde 20 – 30 yıldır uygulanan kuralları tamamen değiştireceğini yazdı.

Öte yandan söz konusu yazıda, ciddi vergi ve tapu harcı kayıplarının yanı sıra sektörde de ciddi haksız rekabete neden olan tapu devirleri ile ilgili düzenlemenin ertelendiği aktarıldı.

Söz konusu tapuda gerçek bedele geçiş, teknik nedenlerle ertelendi. Gayrimenkul sektöründe ciddi vergi ve tapu harcı kayıplarının önüne geçmek için yapılması planlana bu düzenlemenin önemli olduğunu aktardı.

ALINTI: EKONONİM

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: EKONONİM