banner689
banner595

Boks Federasyonu seçimine verilen iptal kararını avukatlar değerlendirdi

 ERCAN ATA - ANKARA / Türkiye Boks Federasyonu'nun 21.10.2012 tarihli son genel kurulu, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla iptal edilmişti. Temyiz hakkını kullanan Boks Federasyonu konuyu Yargıtay'a taşımıştı....

Boks Federasyonu seçimine verilen iptal kararını avukatlar değerlendirdi

 ERCAN ATA - ANKARA / Türkiye Boks Federasyonu'nun 21.10.2012 tarihli son genel kurulu, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla iptal edilmişti. Temyiz hakkını kullanan Boks Federasyonu konuyu Yargıtay'a taşımıştı....

17 Ağustos 2015 Pazartesi 11:40
Boks Federasyonu seçimine verilen iptal kararını avukatlar değerlendirdi
banner556

 ERCAN ATA - ANKARA /

Türkiye Boks Federasyonu'nun 21.10.2012 tarihli son genel kurulu, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla iptal edilmişti. Temyiz hakkını kullanan Boks Federasyonu konuyu Yargıtay'a taşımıştı.

5 kişiden oluşan Yargıtay üyeleri mahkemenin verdiği iptal kararının doğru olduğunu ve temyiz itirazının ise reddine karar verdi. Yargıtay Esas No:2015/1013. Karar No:2015/11013 sayılı evrak ile açıkladı.

Ancak geçen süre içerisinde Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Boks Federasyonu başkanlığı tarafından herhangi bir işlem veya açıklama yapılmayınca, Boks Federasyonu eski disiplin kurulu başkanı Av. Yakup Erikel ve Av. H.İlhan Yetişgin 'ya yazılı birer açıklamalarda bulundular.

Av. H.İlhan Yetişgin yaptığı açıklamada, "Bakanlık ve sorumlu olan kurumların da bu konuyu düzeltmek gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır" diyerek şunları söyledi:

"Mahkeme kararının iptal gerekçesinde 300 tane delegenin 113 tanesinin Ana Statüye göre Genel Kurula çağrılması gerekirken usulüne uygun bir şekilde çağrı yapılmadığı, bu 113 delege yerine doğru yöntemlerle belirlenmemiş delegelerle Genel Kurulun yapıldığı tespit edilmişti.

Türkiye'deki önemli bir spor federasyonunun Genel kurulunda bu kadar ciddi bir usulsüzlüğün yapılması aslında ayrı bir cezai soruşturmayı da gerektirecek bir durumdur.

Bütün bu sebepler birlikte değerlendirildiğinde mevcut başkan ve yönetim kurulunun görevde bulunması usul ve yasaya aykırıdır. Burada yapılması gereken ve bu aşamadaki en önemli konu bir an önce federasyona kayyum atanmak suretiyle federasyonun usulüne uygun olarak Genel Kurulun yapılması, başkan ve yönetim kurulunun seçiminin sağlanmasıdır. Önümüzdeki aylardan itibaren uluslararası spor faaliyetleri de düşünüldüğünde bir kaosun oluşmaması için bu husus elzem bir durumdur. Ayrıca bu konu hem mahkeme kararının yerine getirilmesi hem de spor camiasının değerleri açısından önemlidir.

Diğer yandan tüm bu usulsüzlükler ve mahkeme kararı dikkate alındığında ilgili bakanlık ve sorumlu olan kurumların da bu konuyu düzeltmek gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır" diye konuştu

BOKS FEDERASYONU ESKİ DİSİPLİN KURULU BAŞKANI AV. YAKUP ERİKEL: "GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞININ KONUYA MÜDAHİL OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Federasyonlar özerk olmakla birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurumsal yapısı içerisinde yer almakta olduğunu belirten eski disiplin kurulu başkanı Yakup Erikel, "Gençlik ve Spor Bakanlığının konuya müdahil olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi

Erikel açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Bilindiği gibi Boks Federasyonu yönetimi yaklaşık 3 yıldır hukuki olarak meşruiyet sorunu ile karşı karşıyadır. Yani federasyonun 2012 tarihinde yapılan genel kurulu hukuki meşruiyetten uzaktır. Bu meşruiyet tartışmasının temelinde Tahkim Kurulu'nun yanlış yorumu ve kararı mevcuttur.

Tahkim Kurulu ülkemizde sadece ve sadece spor faaliyetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda karar merciidir.


Federasyonun yapısı, organlarının oluşması, seçimler tamamıyla gerçek ve tüzel kişiler kapsamında Medeni Yasada belirlenen hukuki alana tabi olup bu konuda oluşan uyuşmazlıkların çözüm yeri Adliyeler ve hukuk mahkemeleridir. Bu alanda tahkim kurulunun söz söyleme yetkisi hukuken yoktur.

Bu durum evrensel anayasal ve yasal bir hukuk gerçeği iken zamanın Hasan Gerçeker başkanlığındaki tahkim kurulu ve üyeleri bu hukuki gerçekliği görmeyerek hukuk dışı uygulamalara sebebiyet vermiş ve Boks Federasyonunun hukuka aykırı genel kurul aşamalarına müsaade etmişlerdir.

Oysa ben zamanın Disiplin kurulu başkanı ve avukat hukukçu kimliğimle bunun mümkün olmadığını federasyonların genel kurul faaliyetlerinin hukuki denetimlerinin yargısal faaliyet alanında Adliye mahkemeleri denetimine ve hukuki yaptırımına tabi olduğunu beyan etmiştim. Açıkça Tahkim kurulu bu konuda yetkili değil demiştim.

Nitekim benim 2012 yılında söylediklerim bugün mahkeme kararı ve Yargıtay kararı ile tescil edilmiş oldu. Ankara 11.Asliye Hukuk Mahkemesi Boks federasyonun genel kurulunu iki adet bilirkişi raporunu da dayanak yaparak iptal etmiş ve Yargıtay da bu kararı onamıştır. Dolayısı ile artık önümüzde yeni bir hukuki durum oluşmuş ve süreç başlamıştır.

Boks federasyonu yetkisiz bir yönetimle karşı karşıyadır. Mahkeme kararı üzerine yapılması gereken ve atılması gereken adımlar şunlardır.

Yönetim derhal Boks federasyonundan uzaklaşmalı ve genel kurula gitmelidir Çünkü seçimleri iptal olmuş ve aldıkları her karar tartışmalı hale gelmiştir. Ayrıca bugünden sonraki alacakları her karar hukuki ve mali denetim açısından kişisel sorumluluk doğuracaktır. Genel Kurul acilen mahkeme kararı gereği 2012 deki delege yapısına göre yapılacak ve sonuçlanacaktır. Mahkeme kararından sonra önümüzdeki tablo çok vahimdir. Mahkeme kararındaki tespite göre yaklaşık yarı yarıya delege yapısını bozarak seçim yapılması yalnız bakıma hukuki denetim ile genel kurulun iptali değil açıkça ceza hukukunun da alanıdır. Bu konuya dair çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu konuda mahkeme kararı üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın konuya müdahil olması gerektiğini düşünüyoruz.

Ayrıca Tahkim kuruluna bu kararı taşıyarak tahkim kurulunun sürece dahil olmasını talep edeceğiz.

Bununla birlikte bize göre Yagıtay kararının tashihi karar aşaması yoktur. Medeni Hukuk kapsamında kişiler hukuku kapsamında tebligattan sonra kesinleşeceği kanaatindeyiz. Ancak bu olmasa dahi önümüzdeki dönemde mahkemeler nezdinde kayyım talebimizi yenileyerek hukuki süreci takip edeceğiz. Çünkü Boks federasyonu milletin bir emanetidir. Hukuki bakımdan yetkisiz hale gelen yönetimin yerine mahkemece bir kayyımın atanarak sürecin adil ve hukuka uygun olarak yönetilmesi milletin emanetine sahip çıkmayı gerektirir.

Bunlardan başka Boks federasyonu başkanının kişisel olarak görevi konusunda da hukuki bakımdan tespitlerimiz gereği gerek seçim kanunu gerek Spor hukuku kapsamında hem meclis üyesi olması hem de federasyon başkanı olması bizce hukuken doğru değildir. Bu anlamda seçim yasaları kapsamında mülki idareler nezinde müraacatımızı hazırladık. Yine bu konuyu Tahkim Kurulu'na da taşıyarak bu hukuki aykırılığı ortadan kaldıracağız. Yani Federasyon başkanı ya meclis üyeliğinden yada federasyon başkanlığından ayrılmak zorunda kalacaktır. Buna dair çalışmalar ve rapor hazırlıklarımız devam etmektedir.

Özetle

Bir emanet olan bu görevler meşru seçimlerle göreve gelecek kişilere tevdi edilecek hukuka aykırı her işlem ve davranışın hukuk nezdinde mahkemeler karşısında adalet huzurunda sorumlularından hesap sorulacaktır.

Türk milletinin boks sevdalısı evlatlarının ahı yerde kalmayacak her bir boks sevdalısı sporcu antrenör kulüp yöneticisinin başı dik olacaktır'.'

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653