doğa calven cemre
       
5s izosam Mega Halı

Son Tarih 27 Haziran! Aylar Sonra Bir İlk Yaşanacak

SAMSUN'DA AŞI ETKİSİ: ENTÜBE 4 HASTA KALDI MÜDÜR ORUÇ: "AŞILAMADA HEDEF NÜFUSUMUZ 950 BİN, 800 BİN BANDINI AŞTIK"
SAMSUN'DA KORONA VİRÜS VAKALARI HIZLA DÜŞÜŞE GEÇTİ. İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ ORUÇ, "HASTANELERDE YATAN SAYIMIZ ÇOK ÇOK AZALDI. ŞU AN SAMSUN'DA TÜM HASTANELERDE YATAN HASTA SAYIMIZ SAYIMIZ 93'TÜR. BUNLARDAN 21 TANESİ YOĞUN BAKIMDA, 4 TANESİ İSE ENTÜBE OLARAK TEDAVİ GÖRMEKTEDİR. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BUNLARDA AZALACAKTIR. AŞININ KORUMA KALKANINI TÜM ALANLARDA GÖRMÜŞ OLACAĞIZ" DEDİ. (FURKAN ABREK ÜNAL/SAMSUN-İHA) Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Şu anda Samsun'da tüm hastanelerde 4'ü entübe, 21'i yoğun bakımda toplam 93 Kovid-19 hastamız mevcut. Önümüzdeki günlerde bunlar da azalacaktır. Aşının koruma kalkanını tüm alanlarda görüyoruz" dedi.
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son Tarih 27 Haziran! Aylar Sonra Bir İlk Yaşanacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 1 Temmuz tarihli normalleşme sürecine günler kala son pazar günü akıllarda soru işaret bıraktı. Milyonlarca vatandaş “pazar günü kısıtlama var mı?” sorusunun cevabını arıyor. Peki kısıtlamalar ne zaman bitiyor?

Türkiye koronavirüsle mücadelede aşılama ile birlikte vakaları düşürerek büyük bir nefes aldı. Aşılama yaşı 18’e kadar inerken Kabine Toplantısı’nın ardından sokağa çıkma yasakları ile ilgili yeni açıklamalar yapıldı. Peki 27 Haziran Pazar günü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Pazar günü sokağa çıkma yasağı var mı? İşte detaylar…

PAZAR GÜNÜ YASAK VAR MI?
21 Haziran Kabine Toplantısı’nın ardından corona virüsle mücadele kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarının gevşetilmesine ilişkin açıklamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “1 Temmuz’da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz.” ifadesini kullandı. Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta son kez uygulanacağı bilinirken detaylar şöyle;

BU HAFTA YASAK BİTİYOR MU?
27 Haziran Pazar günü son kez tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Söz konusu esnemeler 1 Temmuz’dan sonraki süreçte yürürlüğe girecek.

CUMARTESİ VE PAZAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?
1 Haziran itibariyle uygulanmaya başlanan kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta da uygulanacak. Söz konusu esnemeler 1 Temmuz’dan sonraki süreçte yürürlüğe girecek.

BAKANLIK’TAN YKS GENELGESİ!
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ‘2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, ÖSYM Başkanlığı tarafından 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde il merkezleri ile bazı ilçelerden oluşan 200 sınav merkezinde gerçekleştirilecek olan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın; Cumartesi sabah (10.15-12.30), Pazar sabah (10.15-13.15) ve Pazar öğleden sonra (15.45-17.45) olmak üzere 3 oturum şeklinde uygulanacağının bildirildiği hatırlatıldı.

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavının, salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla valilik ve kaymakamlıklarca uygulanacak usul ve esaslar şu şekilde sıralandı:

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ

Sınava girecek adayların acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü 07.00-17.00 saatleri arasında, 27 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-15.30 saatleri arasında açık bulundurulacak.

SOKAK MUAFİYETİ
Sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınlarının, YKS sınavına katılmak/görev almak üzere özel araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatleri için seyahat izin belgesi aranmayacak ve yapılacak denetimlerde belirtilen kişilerin görev belgesi veya aday giriş belgesini ibraz etmeleri yeterli olacak.Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 27 Haziran 2021 Pazar günü, sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınları 05.00-19.00 saatleri arasında durumlarını belgelendirmek (görevli ya da aday giriş belgesi) kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

KIRTASİYE VE FOTOĞRAFÇILAR DA MUAF

27 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler ve fotoğrafçılar (kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafın temini amacıyla), 07.00-18.00 saatleri arasında açık olabileceklerdir. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Valiler ve Kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla koordinasyon sağlanarak alınacak.

Bu bağlamda kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve diğer gürültülü faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığı artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir