banner1017

Son dakika: Bakan Özlü'den flaş yerli otomobil açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlı Faruk Özlü, "Yerli otomobilin CEO'su Türk olacak. Üç isim belirlendi biri ortak girişim grubu tarafından olacak" atanacak.

Son dakika: Bakan Özlü'den flaş yerli otomobil açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına seçilen Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili son bilgilerini katıldığı canlı yayında paylaştı. Özlü, "Bu çalışma içerisinde dünyadaki otomobil üretim trendi ne tarafa gidiyor. İki ana eksende yürüyor. Bir teknik hususlar, bir de bu işin mali boyutu var. Teknik ve mali analiz çalışması tamamlanmak üzere. 3 adedi aynı platform üzerinde olmak üzere 5 model üzerinde çalışıyoruz. 5 kasa tipi üzerinde çalışıyoruz" dedi. 'C' Segmentinde bir otomobil öne çıkıyor" diyen Özlü, " Yaklaşık 3 milyar dolar civarında yatırım bedeli tahmin ediliyor. Gelecek ay bir şirket kurma süreci olacak. Bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Buna da bir CEO atanacak. Üç isim belirlendi. Bu isim Türk olacak. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Otomobil elektrikli olacak" ifadesini kullandı. 

Batarya teknolojilerindeki gelişmelerin hızlı olduğuna işaret eden Bakan Özlü şunları söyledi: "Alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışılıyor. Şarj istasyonları planlamalarına da geçildi.Prototipin 2019'da oluşturulmasında bir sıkıntı görmedik. Hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaş var. Kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacağız"

MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1052

banner1051