Hilas Otel

Çelik İnşaat

Karadenizli vatandaştan çevreci çözüm!

Ordu'nun Ünye İlçesi'nde bir vatandaş evinin önünden geçen yolu botanik bahçesine çevirdi

Karadenizli vatandaştan çevreci çözüm!

Ordu'nun Ünye İlçesi Gölevi Mahallesi Bostanpınarı Sokak'ta oturan 60 yaşındaki Veysel Güney, evinin önünden geçen yolu çocuk parkı ve bahçeye dönüştürdü. Daha önce burada görüntü kirliliği olduğunu söyleyen Veysel Güney, "Burası daha önce ben geldiğimde çöplük gibiydi. Aklıma böyle bir fikir geldi. Ve yaklaşık 6 ayda tamamladım" dedi. 

ÇÖPLÜK ALANINA DÖNMÜŞTÜ
Evinin karşısındaki alanı 6 ay içerisinde tamamladığını söyleyen Güney, "Burası daha önce ben geldiğimde çöplük alanı gibiydi. Daha sonra ben burayı temizledim ve bir çiçek dikersem çok güzel bir görüntü olur diyerek günde bir iki saatimi harcayarak bu bahçeyi oluşturdum. Yaklaşık 6 ay içerisinde burayı tamamladım. Komşularımdan bayağı teşekkür ve destek aldım. Evimin balkonunda bu tarafa baktığımda görüntü kirliliği vardı. Bende bu fikirle burayı botanik bahçe olarak çiçek ve meyve bahçesine çevirdim. Ama devletim ne zaman bu alanı kaldır derse tabii ki kaldırım. Burayı yaparken yaklaşık 5-6 bin lira harcadım" diye konuştu. 

BAHÇEMİZİ HERKES SEVDİ
Bahçenin yapımında eşine yardımcı olduğunu söyleyen 57 yaşındaki Saliha Güney, "Tam bu bahçe alanını karşısında evimiz var. Buradan yol geçecek dediler ancak seneler geçti burada yol yapımı olmadı. En sonunda buraya mısır ekelim diye düşündük. Toprak sert olduğu için kullanılacak durumda da değildi. İlk önce çilek dikimiyle başladık. Daha sonra evlerimizde kullanmadığımız heykelleri buraya getirdik. Bahçe içerisine kuyu, köprü yapalım derken bu hale geldi. Ne kadar eski malzeme varsa hepsini bu bahçeye yerleştirdik. Bu yoldan geçen herkesin bahçe hoşuna gidiyor. Hatta yan tarafımızda bulunan kreşlerdeki çocuklar da burada oyun oynuyor. Ufak oturacaklarımızla beraber komşularımızla gelip çay içiyoruz" ifad

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 14:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Bey
Murat Bey - 8 ay Önce

Merhaba. Botanik bahçesi nedir bize açıklar mısınız?

SIRADAKİ HABER