doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Soğuk Hava Kalp Krizini Tektikliyor Mu?

Soğuk-Hava-Kalp-Krizini-Tektikliyor-Mu
Daha Fazla Göster

Soğuk Hava Kalp Krizini Tektikliyor Mu? Kış mevsiminin gelmesiyle soğuk hava yurt genelinde etkisini sürdürürken, uzmanlardan kalp sağlığı için önemli bir uyarı geldi. Sıcaklığın düşük seyrettiği dönemlerde kalp krizi görülme sıklığı artıyor. Uzmanlar, risk grubundakilerin evde kalması gerektiğini söylüyor. Kalbi besleyen damarları daraltıyor, tansiyonu yükseltip, kalbin iş yükünü artırıyor.

Soğuk hava, özellikle risk altındakiler için kalp hastalıklarını tetikliyor.

Yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava sadece üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmuyor. Kalp krizi riskinin bu dönemde arttığına dikkat çeken uzmanlar ani ısı değişimlerine karşı uyarıyor.

Gazi Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Salih Topal, “Yürürken, merdiven çıkarken, yokuşta elimizde bir ağırlık olduğunda göğsün ortasında baskı tarzında yanma tarzında bir ağrı olursa ve 5-10 dakika dinlenmekle geçerse bu durumda kalp damar hastalığından çok ciddi şüphelenmek gerekiyor” dedi.

ge2 3p1P cover Sağlık

Risk Taşıyanlar

Şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları, yüksek kolestrolü olanlar, sigara kullananlar ve ailesinde özellikle birinci derece kalp krizi geçiren hastaların soğuk havalarla birlikte kalp krizinde bir miktar artış yaşandığını söyledi.

Risk grubundakiler için soğuk havada yorucu aktivitelerden kaçınmak önemli. Dışarıda da özellikle yüz ve göğüs bölgesini iyi korumak gerekiyor.

kalp krizi belirtileri Sağlık

“Kan sulandırıcı” uyarısı

Önemli bir uyarı da kan sulandırıcı ilaçlarla ilgili. Doktor kontrolünde alınan ilaçların bu dönemde aksatılmaması hayati önem taşıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir