doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Soğan Deyip Geçmeyin! Düzenli Tüketildiğinde…

Soğan-Deyip-Geçmeyin!-Düzenli-Tüketildiğinde...
Daha Fazla Göster

Soğan Deyip Geçmeyin! Düzenli Tüketildiğinde… Neredeyse her yemekte kullandığımız soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Mucizevi besinin ağız ve diş sağlığından böbreklere kadar birçok faydası var. İşte soğanın bilinmeyen faydaları…

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çoğu zaman mutfakta göz yaşartıcı olarak bilinen soğan tadı ve kokusuyla yemeklere ayrı bir tat veriyor. Sıklıkla soğan tüketmek pek çok kişi için bir alışkanlık olmasa da, aslında soğan düzenli tüketildiğinde vücudunuz ve cildiniz için çok faydalı bir besin.  İşte soğanın duyunca çok şaşıracağınız faydaları…

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR
Soğan, lif yoğunluğu sebebiyle sindirim sisteminizi düzenleyerek hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer. Bağırsaklarınızda bulunan yararlı bakterilerin artışına fayda sağlayan soğan böylece sindirim sorunlarınızı azaltır.

KALBİNİZE İYİ GELİR
Soğanda kalsiyum, demir, C, B vitaminleri, lif ve folik asit gibi maddeler ile hücre ve dokulardaki hasarı yavaşlatan kuersetin var. İçindeki bileşenler sayesinde kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sağlığınızı korur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUR
Düzenli tüketilen soğan içerdiği 25 farklı antioksidan türü sayesinde bağışıklık sistemini ve bağırsaklarınızı güçlendirir. Bu antioksidanlar aynı zamanda cilt sağlığınıza da etki göstererek yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

CİLDİNİZİ GÜZELLEŞTİRİR
Soğanın cildinizi güzelleştirmesi sizi şaşırtabilir. A, C ve E vitaminleri açısından çok zengin olan bu besin, cilt sorunlarınızı önemli ölçüde azaltır. Düzenli tüketimde cildinizin parlaklığını artırır, cildinizin yanı sıra saçlarınıza da fayda sağlar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR
Soğan ile ilgili yapılan araştırmalar, soğanın kemik erimesi ve kemik sağlığını olumlu etkilediğini ve kemik yoğunluğunu artırdığını gösteriyor.
Soğanın içeriğindeki kalsiyum oranı en az süt ve süt ürünleri kadar kemiklere fayda sağlar. Aynı zamanda eklem ağrılarını da hafifletir.

AĞIZ SAĞLIĞINIZ İÇİN FAYDALI
Soğan, antimikrobiyal etkisi sayesinde ağız içi yaralarına iyi gelir ve zararlı bakterileri öldürür.  Diş ve diş eti sağlığını da koruyan soğan, dişlerin çürümesine sebep olan bakterilerle savaşır.

DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜR
Yapılan araştırmalar soğanın diyabet riskini düşürdüğünü gösteriyor.  Soğan içerisinde bulunan insülin maddesi, sindirim sistemine yardımcı olurken diyabetin önüne geçiyor.

SAĞLIK HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir