banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Kabinede, teşkilatta revizyon

banner1357

AK Parti kaynakları, sonbaharda başlayacak olan büyük kongre sürecinden önce, kabine ve parti yönetiminde 'Küçük dokunuşlarla' değişim olacağını belirtiyor. 

SİYASET 04.08.2019, 08:37
Kabinede, teşkilatta revizyon
banner1353
banner1375

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kongre sürecini erken başlatmasının, AK Parti'de değişim taleplerine verilen mesaj olarak algılandığı, Erdoğan'ın, kabine ve parti yönetiminde değişime gitme beklentisi devam ederken, AK Parti'nin 2021 yılında yapılacak büyük kongresine ilişkin sürecin bir yıl erkene alınmasının, 'değişim taleplerine' verilen bir mesaj olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Sonbaharda yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yapılan AK Parti il başkanları toplantısında sürpriz bir çıkış yaparak, büyük kongre sürecini sonbaharda başlatacaklarını açıklamıştı. AK Parti, en son 18 Ağustos 2018 tarihinde kongre yapmıştı. Normal şartlarda 2021 Ağustos ayında yapılması gereken büyük kongre süreci de 2020'de başlatılacaktı. Ancak, Erdoğan'ın bu kararı ile birlikte kongre süreci bir yıl erkene alındı ve Eylül veya Ekim ayı birlikte belde-ilçe kongrelerinin yapılacağı belirtildi. AK Parti yönetimi tarafından hazırlanacak kongre takvimi kısa süre içinde Cumhurbaşkanına sunulacak.

Kabineye 'Dokunuş'

AK Parti kaynaklarına göre, sonbaharda başlayacak büyük kongre sürecinden önce, kabine ve parti yönetiminde 'küçük dokunuşlarla' bir değişim yaşanacak. AK Parti kurmayları, bu değişikliklerin tartışmaların gündemden kalkmasından olabileceğine dikkat çekerek, "Kabine veya partide değişim olacaksa bile, Cumhurbaşkanı bunu hiçbir zaman bu tartışmalar sürerken yapmadı. Daha önceki uygulamaları da öyle. Ne zaman bu tartışmalar biter, o zaman adım atar. Bir gece ansızın değişimi görebiliriz" değerlendirmesini yapıyor.

Teşkilatlarda değişim

Büyük kongrenin önümüzdeki yıl Mayıs veya Haziran ayında yapılabileceği ifade edilirken, özellikle teşkilatlarda köklü değişiklikler yapılacağı ve AK Parti'yi 2023 seçimlerine taşıyacak kadroların getirileceği belirtiliyor. AK Parti yönetimi, 24 Haziran 2018 milletvekilli seçimlerinden bu yana, teşkilatların performansı ile ilgili değerlendirme raporu tutuyor. Bu raporlara dayanarak da özellikle vatandaşla ilişkisini kesen, Cumhurbaşkanının tarifi ile 'Millete tepeden bakanlarla' yollar ayrılacak.

Dışarıdan seyredenler

AK Parti kurmayları, Cumhurbaşkanının sadece milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantıları ile yetinmeyip, hem STK'lar hem de diğer bazı toplum kesimlerinin görüşünü alarak, partideki değişim konusunda hazırlık yaptığını dile getiriyor. Büyük kongre takviminin erkene alınması ile birlikte, teşkilatlarda bir canlanma yaşanacağına dikkat çeken AK Parti kurmayları, "10 milyonun üzerinde üyemiz var, ama bunların sadece 5 bini aktif olarak çalışıyor. Teşkilatlarla uzun zamandır belli kişiler ve grupların hakimiyeti var. Dışarıdan da bunları izleyen partililerimiz var. Dışarıdan seyredenleri teşkilatlara alarak ve üyelerimizin daha aktif çalışmasını sağlayacak şekilde değişimlerin olması hedefleniyor" dedi.
 

Yorumlar (1)
Takipçi vatandaş 7 ay önce
Sinop dahil seçimlerde başarısız olan 24 ilin il başkanları ile Merkez İlçe Başkanları Eylül 2019 ayı içerisinde mutlaka değiştirilmelidir.Yerel yönetimler ve seçim işlerinden sorumlu vekiller değiştirilmeli, Her bölgeden vekil olacak şekilde yeni bir oluşum teşkil edilmesi uygun ve faydalı olacaktır.Bu teşkilatlanma ile 2020 2023 arası sistemli çalışılması planlanmalıdır.Z kuşağı 2002 ile 2003, 2004 ve 2005 doğumlular ilk defa 2023 ve 2024 yılı içerisinde yapılacak seçimlerde oy kullanacak olmaları münasebetiyle anılan yıllardaki seçimlerin belirleyici unsuru ve mihenk taşı olacağı hususuna yönelmek gerekiyor.Bu arada Vali Yrdc ları Kaymakamlar, Emniyet Müdürleri, Jandarma Komutanları kararnameleri Ağustos ayı sonuna kadar, Valiler Kararnameside Eylül 02 09 veya 16 ile 20 gibi yayımlanması uygun ve faydalı olacaktır.Bulunduğu ilde 2 yıl ve üzerinde hizmet süresi dolan adli ve mülki idare ile Kolluk Amirleri yer değiştirme işlemine tabii tutulması gerekmektedir1969 ile 1979 aralığı.
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41