banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berat Albayrak'a yeni yetki

banner1357

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yurt içi ve yurt dışındaki şirketlere iştirak edebileceği öğrenildi.

SİYASET 07.08.2019, 12:25 07.08.2019, 12:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berat Albayrak'a yeni yetki
banner1353
banner1375

Resmi Gazete'de yayımlanan "Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi"ne göre Hazine'nin, Cumhurbaşkanı kararıyla yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak edebileceği öğrenildi.

43 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görevlerine dair 217'nci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendine ve "Hazine'nin Cumhurbaşkanı kararı ile yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak" ifadesinin eklendiği görüldü.

Ayrıca, aynı maddenin birinci fıkrasına (i) ve (p) bentleri eklendi.

Bentlerde Hazine ve Maliye Bakanlığına şu yetkiler veriliyor:

(i) Finansal piyasalara ilişkin yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, finansal sektörü geliştirici ve finansal istikrarı güçlendirici çalışmalar yapmak.

(p) Sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ilişkin faaliyetleri düzenlemek, uygulamak ve uygulamayı izlemek, denetimini yürütmek ve geliştirilmesine ilişkin esasları belirlemek.

Yorumlar (0)